Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

W niedzielę wybory...

W środę dotrą do Łomży karty do głosowania – zapowiada Jerzy Antoni Dołęgowski – dyrektor tutejszej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Z Łomży do Białegostoku, gdzie drukowane są karty wyborcze, wyjedzie po nie specjalny TIR. W drodze powrotnej samochód będzie eskortowany przez policję. Cenny ładunek to kilkanaście ton kart do głosowania. W tym roku będą one wyjątkowo ciężkie, bo te służące do wybrania posłów, bardziej niż kartkę przypominają zeszyt.

W poprzednich wyborach parlamentarnych (2001r.) na terenie byłego województwa łomżyńskiego naszykowano około 350 tysięcy kart do głosowania. Nie wszystkie jednak zużyto. Ze względu na niską frekwencją łącznie w wyborach do Sejmu i Senatu wyborcom wydano tylko niewiele ponad dwieście tysięcy z nich. W tym roku wydrukowanych kart do głosowania ma być podobna ilość. Od środy do piątku będą one rozwożone po gminach.

Karty wyborcze w wyborach do Sejmy będą wyglądały jak kilkustronicowa broszura o formacie A4. Karty są obszerne, bo muszą się na nich zmieścić niemal 350 kandydatów zgłoszonych przez 15 komitetów wyborczych.
Mimo, że posłów w województwie podlaskim jest 15, każdy z wyborców będzie mógł oddać tylko jedne głos na jednego popieranego przez siebie kandydata. Zgodnie z ordynacją wyborczą głosujemy stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.

Nieco inaczej jest w przypadku wyborów senatorów. Tu karta do głosowania będzie wyglądała jak kartka... z wyszczególnionymi 17 kandydatami. Wyborca głosuje na określonych kandydatów, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu senatorów jest wybieranych w okręgu wyborczym. W przypadku województwa podlaskiego senatorów jest trzech, toteż można głosować na trzech kandydatów.

Zobacz i zastanów się który najlepszy...
* Kandydaci na posłów
* Kandydaci na senatorów

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę