Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Co powinien wiedzieć młody kierowca?

Nie budzi żadnych wątpliwości, że osoba, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym czyli zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy, powinna znać przepisy ruchu w takim stopniu, aby bezpiecznie poruszać się po drodze i nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. To jak reagujemy na sytuacje drogowe zależy nie tylko od naszych indywidualnych predyspozycji, doświadczenia, ale także wiedzy na temat tego jak zachowywać się na drodze. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym nakłada więc na kierowców szereg obowiązków i wymagań, od których realizacji zależeć będzie w jaki sposób dotrzemy do zamierzonego celu.

Poznać przepisy ruchu drogowego
Poznać przepisy ruchu drogowego
Aby nie narażać się na stres związany z faktu bycia młodym kierowcą policjanci radzą:
1. Zanim ruszysz samochodem sprawdź czy Twój samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony.
2. Sprawdź czy masz przy sobie wymagane przepisami dokumenty:
- dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem.
Jest to prawo jazdy określonej kategorii (art. 88 ust. 1 p.r.d.) lub pokwitowanie, które uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni, wydane przez organ kontroli ruchu drogowego w związku z zatrzymaniem prawa jazdy (art. 135 p.r.d.) w razie stwierdzenia zniszczenia dokumentu w stopniu powodującym jego nieczytelność, podejrzenia podrobienia lub przerobienia, wówczas gdy upłynął termin jego ważności oraz w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
- dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu.
Jest to dowód rejestracyjny, bądź też pozwolenie czasowe (art. 71 p.r.d.). Warunkowo, dokumentem uprawniającym do używania pojazdu może być pokwitowanie wydane przez policjanta w zamian za zatrzymanie dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego na którym policjant zaznacza termin ważności pokwitowania nieprzekraczający 7 dni. Zezwolenie na dalsze poruszanie się samochodem nie może być wydane jeśli dokument został zatrzymany z powodu stwierdzenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, narusza wymagania ochrony środowiska lub kierujący nie okazał dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu albo dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia.
- dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia
3. Zapnij pasy bezpieczeństwa, oraz zadbaj o to aby pasażerowie mieli zapięte pasy, a dzieci przewożone były w fotelikach. Nie narażaj ich na niebezpieczeństwo w razie wystąpienia zdarzenia drogowego. (art 39 p.r.d.)
4. W razie kontroli ruchu drogowego - pamiętaj aby:
- zatrzymać pojazd, trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że żąda tego kontrolujący,
Z kolei na polecenie kontrolującego należy:
- wyłączyć silnik pojazdu, włączyć światła awaryjne lub postojowe. (uprawnienia policjantów - art 129 p.r.d.)
5. Pamiętaj, brawurowa jazda może zakończyć się tragicznie. Jedź zawsze z prędkością bezpieczną czyli taką, która jest dostosowana do Twojego doświadczenia, umiejętności oraz warunków ruchu. Nie przekraczaj dozwolonej przepisami prędkości (art. 20 p.r.d.) Musisz wiedzieć, że do zatrzymania samochodu potrzeba czasu i miejsca. Żaden samochód nie zatrzyma się od razu gdy zauważysz niebezpieczną sytuację na drodze. Drogę zatrzymania stanowi bowiem suma odcinków przebytych:
- w czasie reakcji kierującego, a więc od momentu zauważenia przeszkody na drodze do chwili uruchomienia hamulców,
- od chwili naciśnięcia pedału hamulca do czasu rozpoczęcia hamowania,
- podczas hamowania
Dodatkowo odcinki te wydłużają się proporcjonalnie do wzrostu prędkości, a także zależą od refleksu kierującego.
6. Jedź ostrożnie i myśl o tym, co dzieje się na drodze. Liczy się pełna koncentracja, a także uaktywnienie zdolności przewidywania, aby w razie potrzeby odpowiednio zareagować i uniknąć wypadku drogowego.
7. Stosuj zasadę organicznego zaufania wobec innych kierujących (art. 4 p.r.d.). Zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego powinno być pełne do momentu zauważenia symptomów wskazujących na możliwość naruszenia przez nich przepisów i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zrób wszystko, aby w momencie zagrożenia w danej sytuacji niebezpieczeństwu zapobiec.
8. Pamiętaj, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy. Bądź konsekwentny w działaniu. Rozwaga i ostrożność w każdej sytuacji na drodze i przy różnym natężeniu ruchu pozwoli uniknąć zdarzenia drogowego.
9. Bądź życzliwym kierowcą. Na drodze zachowuj się tak, jak chcesz aby inni uczestnicy ruchu drogowego zachowywali się wobec Ciebie.
10. Nieustannie poszerzaj swoją wiedzę z zakresu ruchu drogowego, regularnie czytaj Kodeks Drogowy i pamiętaj, że na drodze nie jestes sam.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę