Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Natalka i Maciek z „Wety” w „Pytaniu na śniadanie”

Dwoje wyróżniających się uczniów z łomżyńskiej „Wety” wystąpi we wtorek rano w „Pytaniu na śniadanie” na antenie ogólnopolskiej „Dwójki”. Chociaż to ich pierwszy występ przed kamerami na żywo, trema młodych techników nie zżera. - Odczuwamy pozytywny stres, dający chęć do działania – mówi Natalia Farfułowska, 19-latka, z którą w programie o zaletach mleka dla zdrowia i rozwoju opowie także kolega Maciej Szlejter i Bogumiła Olbryś, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży. Młodzi przygotują mleczne desery i zaproszą na Targi Mleczarskie Mleko – Expo 2019, które będą odbywać się w dniach 27. - 29. listopada w Pałacu Kultury i Nauki.

- Nasza szkoła została zaproszona do udziału w programie „Pytanie na śniadanie” w TVP 2, dzięki dobrej współpracy od kilku lat z Waldemarem Brosiem, prezesem Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny – przybliża szczegóły promocyjnego przedsięwzięcia dyrektor „Wety” Bogumiła Olbryś. - W ramach tej współpracy, Natalka i Maciek jako kształcący się technicy żywienia i usług gastronomicznych ukażą walory mleka i nabiału oraz zaproszą na Mleko – Expo.

Bogumiła Olbryś nazywa mleko „cudownym darem natury”, który jako pierwszy naturalny pokarm większość ludzi na świecie otrzymuje z piersi matki. Z czasem tę funkcję produktu żywieniowego zacznie przejmować mleko, głównie krowie, ponieważ jest łatwo przyswajalne i potrzebne nie tylko niemowlakom do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. - Mleko jest bardzo wartościowym produktem: zawiera łatwo przyswajalny wapń, fosfor, białko i witaminy A, D, E i K, rozpuszczalne w tłuszczach – wyjaśnia dyrektor „Wety”. - Mleko jest również produktem niskokalorycznym: 100 gramów krowiego mleka o zawartości 3,2 procent tłuszczu ma 61 kilokalorii. Od mleka się nie tyje.

Natalia Farfułowska jest przekonana o pozytywnym wpływie spożywania mleka na swoją kondycję fizyczną i samopoczucie. - Wychowałam się na mleku od najmłodszych lat i myślę, że miało ono bardzo korzystny wpływ na moje zdrowie – twierdzi maturzystka z klasy 4. technikum . - W ogóle nie choruję, dlatego polecam mleko jako zdrowe i fajne. Ponadto mleko ma dobry wpływ na cerę i skórę. Moje sąsiadki opowiadały mi, jak przemywały sobie twarz mlekiem i robiły mleczne kąpiele.

Dyrektor „Wety” uchyla rąbka tajemnicy, związanej z przebiegiem wtorkowego programu „Pytanie na śniadanie”. W studiu telewizyjnej „Dwójki” przy ul. Jana Pawła Woronicza w Warszawie muszą być gotowi do wejścia na antenę o godz. 7. 15. Prowadzący będą zadawać pytania na temat mleka i jego zalet, natomiast w trakcie audycji Natalka i Maciek przygotują kilka rodzajów deserów. Mają one na razie tajemnicze nazwy, jak: kolorowa mleczna pianka i przygoda z budyniem. W programie ujawnione zostaną składniki i sposób przygotowania. Będzie też deser z serka homogenizowanego. 

Młodzież z „Wety” od kilku lat uczestniczyła w Targach Mleczarskich Mleko – Expo. Tegoroczna edycja odbywa się po raz 28. Rok temu uczniowie łomżyńskiego Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących dali pokaz musztry kelnerskiej, natomiast w tym roku na oficjalnym otwarciu w Pałacu w środę o godzinie 10. wystąpi Zespół Ludowy „Wety”. Siedem par zaprezentuje stroje i tańce kurpiowskie oraz łowickie. Ze strony szkoły opiekunem grupy jest Małgorzata Dobkowska, a do występów na Mleko – Expo 2019 przygotowywała dziewczęta i chłopców choreograf Justyna Wawrzyniak z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Na Targi z „Wety” w Łomży wybiera się do stolicy ok. 30 osób, w tym Natalka i Maciek z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę