Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Zmarła Maria Anna Kujawa

W wieku 93 lat zmarła Maria Kujawa, nauczyciel i pedagog, która wykształciła wiele pokoleń uczniów i nauczycieli. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 23. listopada w kaplicy pogrzebowej na cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży.

Posiadała wykształcenie wyższe w zakresie filologii polskiej. Początkowo pracowała jako nauczycielka SP nr 2 w Łomży (1947-1948), następnie jako wizytator Inspektoratu Oświaty w Łomży (1948-1950). Później zatrudnionazostała na stanowisku nauczycielki języka polskiego i metodyki nauczania tego przedmiotu w Liceum Pedagogicznym. W latach 1967-1970 pracowała w Technikum Budowlanym, później do 1975r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora. W okresie 1976-1981 była etatowym sekretarzem WRZZ w Łomży. Wychowała kilka pokoleń nauczycieli w trudnym okresie lat powojennych. Zorganizowała w 1948r. Bibliotekę Pedagogiczną w Łomży. W 1950r. zainicjowała powołanie Powiatowego Ośrodka Metodycznego w Łomży.

Do ZNP należała od 1948r. Funkcyjną działalność związkową rozpoczęła jako prezes ogniska ZNP w Liceum Pedagogicznym, a następnie w Technikum Budowlanym (1950-1970). Przez 4 kadencje była członkiem Prezydium Oddziału Powiatowego ZNP (1950-1962) a w latach 1974-1975 pełniła funkcję wiceprezesa oddziału. Po przejściu na emeryturę od 1983r. była przewodniczącą Oddziałowej SEiR i współinicjatorką powołania Okręgowej SEiR, której przewodniczyła w latach do 1996r. Aktywnie uczestniczyła w procesie odrodzenia ZNP w powojennej rzeczywistości i była współinicjatorką budowy Domu Nauczyciela w Łomży ze składek nauczycieli - członków związku oraz powołania działalności Klubu Nauczyciela ZNP. Jako przewodnicząca SEiR ofiarnie działała na rzecz poprawy sytuacji emerytowanych pracowników oświaty. Obecnie ze względu na stan zdrowia wycofała się z aktywnej pracy związkowej.

Odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal KEN, Złota Odznaka ZNP, Odznaka „Zasłużony dla Województwa Łomżyńskiego", Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury", Honorowa Odznaka Przyjaciel Harcerstwa.

Z głębokim smutkiem i żalemzawiadamiamy, że w dniu 20. listopada 2019 roku odeszła do Pana w wieku 93 lat Maria Anna Kujawa.

Wystawienie ciała w Domu Pogrzebowym "Marczyk" przy ul. M.Kopernika 5 w Łomży w dniu 23.11.2019 roku od godz. 12.00.

Wyprowadzenie na Mszę ŚwiętąPogrzebową do Kaplicy Cmentarnej odbędzie sie w dniu 23.11.2019 roku (sobota)o godz. 14.00, po czym nastąpi pochowanie na cmentarzu parafialnym przy ul. M.Kopernika w Łomży.

Prosimy o modlitwę i wspomnienie drogiej koleżanki SEiR przy oddziale ZNP w Łomży.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę