Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Szkoła unowocześnia się

Waży ponad 12 i pół tony, kosztowała ok. 830 tysięcy złotych i potrzebuje jeszcze osprzętu za ok. 150 tysięcy. Do szkoły rolniczej w Marianowie dotarła nowoczesna sieczkarnia firmy New Holland. To jedna z serii nowych maszyn rolniczych kupowanych w ramach realizacji unijnego projektu modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego w Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.

- Nowoczesne maszyny są potrzebne w szkole. Niejednokrotnie uczniowie w swoich rodzinnych gospodarstwach mieli lepszy sprzęt niż ten, którym my dysponowaliśmy - mówi Sławomir Łomotowski, dyrektor Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie.
To jedna z ponad 50 szkół w kraju podległa Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dyrektor Łomotowski mówi, że Ministerstwa nie byłoby stać, aby w każdej szkole wymieć sprzęt co kilka lat, bo taki sprzęt jest bardzo drogi.
- W momencie, kiedy pojawiła się możliwość sięgnięcia po środki zewnętrzne, od razu z tego skorzystałem i korzystam ile się da – dodaje. 
Wartość projektu modernizacji infrastruktury kształcenia zawodowego w szkole w Marianowie sięga 4 mln 150 tys. zł, a pozyskana unijna dotacja z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku przekracza 3 i pół mln zł. Dostarczona w piątek do szkoły samobieżna sieczkarnia New Holland FR480 FORAGE CRUISER jest najdroższą kupowaną maszyną w ramach tego projektu. Choć jest o blisko 200 tys. zł droższa niż kombajn Fendt 5225 E, który dostarczono tu na początku października, dyrektor podkreśla, że to najsłabsza z oferowanych wersji sieczkarni tej klasy. 
- Nam nie zależy, aby było to duża sieczkarnia z dużym przerobem. To będzie wykorzystywane przede wszystkim do celów szkoleniowych dla młodzieży. Chcemy, aby absolwenci naszej szkoły mieli umiejętności, ale i potwierdzone certyfikatem uprawnienia np. do obsługi takiej nowoczesnej sieczkarni – mówi Łomotowski. 
Na razie sieczkarnia jest goła, ale w przyszłym roku dyrektor szkoły planuje zakup hedera, czyli przystawki do koszenia kukurydzy. Łącznie z oprzyrządowaniem maszyna będzie kosztował około miliona złotych. Dziś do szkoły dostarczono także trzy nowe, „małe” ciągniki New Holland o mocy 50 KM. Każdy z nich kosztował po ok. 150 tys. zł i podobnie jak sieczkarnia  New Holland, będą wykorzystywane do szkolenia młodzieży na prawo jazdy kategorii T. 
W ramach unijnego projektu szkoła w Marianowie kupuje dziesiątki maszyn i urządzeń związanych z nowoczesną obsługą rolnictwa. Wszystkie mają tu dotrzeć przed końcem tego roku. 
Stare urządzenia i maszyny, które zastępowane są nowymi, trafiają do innych szkół rolniczych podległych ministerstwu rolnictwa. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę