Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

O orłach nad Biebrzą...

Dolina Biebrzy jest jedynym miejscem w Polsce gdzie można podziwiać dwa gatunki orłów - orlika grubodziobego i orlika krzykliwego. Ptaki gatunki orłów są dużymi, drapieżnymi ptakami wędrownymi z rodziny jastrzębiowatych. Nad Biebrzą spotykają się tylko latem, tu zakładają gniazda i wychowują młode, a na zimę odlatują w cieplejsze rejony świata – przede wszystkim do Afryki wschodniej. Orlik krzykliwy osiąga 70 cm długości ciała i 173 cm rozpiętości skrzydeł. Charakteryzuje się krępą budową ciała oraz bardzo szerokimi, tępo zakończonymi skrzydłami. Orlik grubodzioby ma zbliżone rozmiary, ale w locie widoczne są jego białe nasady lotek.

Od poszukiwania orłów na biebrzańskich bagnach rozpocznie się dziś w Biebrzańskim Parku Narodowym konferencja naukowa poświęcona „Badaniom i problemom ochrony orlika grubodziobego i orlika krzykliwego”. Zorganizowały ją BPN, Komitet Ochrony Orłów i
World Working Group on Birds of Prey and Owls. Jak podkreślają specjaliści powołanie Biebrzańskiego Parku Narodowego przyczyniło się do zapewnienia tym ptakom pełnej ochrony. Od wielu lat są tu prowadzone badania biologii orlików. Konferencja ma być ich podsumowaniem oraz przedstawieniem dotychczasowego stanu wiedzy o tych gatunkach. Zostaną na niej przedstawione referaty omawiające wyniki wielu badań, w tym również tych, w których stosowano nadajniki satelitarne umożliwiające śledzenie ptaków lecących z doliny Biebrzy aż do Afryki.
W trzydniowej konferencji weźmie udział wielu specjalistów z różnych krajów. Dziś wycieczka terenowa połączona z podglądaniem orłów, a w sobotę i niedzielę obrady w Centrum Edukacji i Zarządzania BPN w Osowcu-Twierdzy.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę