Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

To ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Państwowej Straży Pożarnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. W jej propagowanie włączają się także łomżyńscy strażacy, którzy rekomendują instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do powstania pożarów w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.
Każdego roku statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują, że w sezonie jesienno-zimowym (sezon grzewczy) wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. W ostatnich latach na terenie naszego kraju odnotowano:

  • zima 2016/2017: 2849 osób poszkodowanych, w tym 61 ofiar śmiertelnych,
  • zima 2017/2018: 2659 osób poszkodowanych, w tym 71 ofiar śmiertelnych,
  • zima 2018/2019: 2024 osób poszkodowanych, w tym 52 ofiary śmiertelne.

W obecnym sezonie grzewczym, Państwowa Straż Pożarna zarejestrowała już (dane na dzień 30.10.2019 r.). 303 zdarzenia w związku z  tlenkiem węgla, w których poszkodowane zostały 122 osoby, w tym 1 ofiara śmiertelna 

Strażacy przypominają:

  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz! Źródłem jego emisji są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Państwowa Straż Pożarna  rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla, ale i przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymiana baterii). Osobom z dysfunkcją ruchu strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  • Strażacy zwracają uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych. Co roku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę