Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Wpłynął protest wyborczy w sprawie startu Marka Komorowskiego na senatora

Czy senator z województwa podlaskiego został wybrany niezgodnie z prawem? Ma to rozstrzygnąć Sąd Najwyższy, do którego wpłynął już pierwszy protest wyborczy. Sprawa dotyczy Marka Komorowskiego z PiS wybranego w okręgu nr 59. Wątpliwości wyborców - m.in. z Suwałk i Łomży budzi termin jego zgłoszenia na kandydata - po śmierci zgłoszonego wcześniej Kornela Morawieckiego.

Analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju Patryk Wachowiec, który pomagał wyborcom przygotować treść protestu uważa, że Marka Komorowskiego zgłoszono za późno.

- Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku nie mogła przyjąć zgłoszenia pana Marka Komorowskiego i zarejestrować go jako nowego kandydata na senatora z listy Prawa i Sprawiedliwości. To wynika z jednoznacznego brzmienia art. 265a Kodeksu Wyborczego - wyjaśnia Patryk Wachowiec

Art. 265a brzmi następująco:
Jeżeli, w przypadku, o którym mowa w art. 222 § 1, skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, komisja zawiadamia osobę zgłaszającą kandydata o możliwości zgłoszenia nowego kandydata. Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów; w takim przypadku przepisu art. 265 § 1 nie stosuje się.

Jak podkreśla Patryk Wachowiec, w tym przypadku śmierć nastąpiła w 13. dniu przed dniem wyborów (30 września). 
- Wobec tego w naszej ocenie należałoby uznać, że rejestracja i zawiadomienie pełnomocnika komitetu Prawa i Sprawiedliwości są prawnie nieskuteczne i to rzutuje na proces wyborczy i wynik głosowania - dodaje analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Według Okręgowej Komisji Wyborczej w Białymstoku i przedstawicieli PiS, zgłoszenia dokonano zgodnie z prawem, ponieważ termin 15 dni przed wyborami wypadał w weekend, a zgłoszenia dokonano w pierwszym możliwym dniu roboczym. Gdyby Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzył protest wyborczy, mogłoby dojść do powtórnego głosowania na senatora w okręgu nr 59 - z pominięciem kandydatury Marka Komorowskiego.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę