Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Poseł z Łomży i Ziemi Łomżyńskiej

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski

5 706 głosów w Łomży, 4 148 głosów od mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego. Do tego blisko dwa tysiące z zambrowskiego i ponad półtora tysiąca z kolneńskiego sprawiło, że mieszkaniec Łomży będzie zasiadał w Sejmie. Lech Antoni Kołakowski w niedzielnych wyborach zdobył 16 138 głosów poparcia i jako jedyny z 18 łomżyńskich kandydatów wygrał ten mandat. Będzie to już jego piąta kadencja poselska. Tym samym Kołakowski ustanowi nowy rekord Ziemi Łomżyńskiej zasiadania w Sejmie.

Poparcie dla posła Lecha Kołakowskiego w poszczególnych powiatach województwa podlaskiego (źródło: PKW)
Poparcie dla posła Lecha Kołakowskiego w poszczególnych powiatach województwa podlaskiego (źródło: PKW)
Poparcie dla posła Lecha Kołakowskiego w poszczególnych powiatach województwa podlaskiego (źródło: PKW)
Poparcie dla posła Lecha Kołakowskiego w poszczególnych powiatach województwa podlaskiego (źródło: PKW)

Lech Antoni Kołakowski urodził się w 1963 w Zambrowie. Mieszka w Łomży, gdzie wrócił po ukończeniu studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wraz z żoną Małgorzatą, nauczycielką, wychowali troje dzieci. Pracował w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łomży, a później prowadził własną firmę i coraz bardziej angażował się w działalność społeczną i polityczną. W latach 1991-2001 Lech Kołakowski należał do Porozumienia Centrum tworzonego przez braci śp. Lecha i Jarosława Kaczyńskich, gdzie pełnił funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego w Łomży. W 2001 wraz z nimi współtworzył struktury Prawa i Sprawiedliwości i z tą partia związany jest bez przerwy, przewodnicząc strukturom łomżyńskim i pełniąc funkcje w zarządzie wojewódzkim partii. 
W latach 1998 - 2005 zasiadał w Radzie Miasta Łomża. W 2005 roku kandydując z list wyborczej Prawa i Sprawiedliwości został wybrany posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Zasiadał parlamencie V kadencji (2005-2007), a następnie w parlamentach VI kadencji (2007-2011), VII kadencji (2011-2015) i VIII kadencji (2015-2019). 

W kończącej się kadencji poseł Kołakowski  pełni funkcję wiceprzewodniczącego i skarbnika Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Jest też wiceprzewodniczącym Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów. 

Jako poseł od lat działa w sejmowych: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej. W tej drugiej komisji pełni funkcję zastępcy przewodniczącego i jest  przewodniczącym Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej.  Za szczególnie ważne uznaje sprawy związane z szeroko rozumianą infrastrukturą komunikacyjną. Zabiegał o budowę drogi Via Baltica z obwodnicą Łomży, przeciwstawiał się likwidacji prowadzącej do miasta linii kolejowej, a ostatnio skutecznie zabiegał o wpisanie przez rząd Łomży na szlak linii planowanej do budowy nowej linii kolejowej łączonej Mazury (Giżycko) przez Kolno, Łomżę i Ostrołękę z Warszawą i planowanym do budowy Centralnym Portem Komunikacyjnym. To – jak nazywa – Kolej Warszawsko-Mazurska przez Łomżę.
- Dobrze rozwinięta komunikacja przyczyni się do pobudzenia rozwoju gospodarczego regionu – powtarza poseł Lech Kołakowski. 
Jedną z ostatnich inicjatyw Kołakowskiego – podjętą bezpośrednio  w kampanii wyborczej - jest chęć odtworzenia województwa łomżyńskiego. Interpelację w tej sprawie wysłał na początku września do premiera Mateusza Morawieckiego. Do tej pory nie ma na nią odpowiedzi.            

cz
wt, 15 października 2019 08:32
Data ostatniej edycji: wt, 15 października 2019 08:38:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę