Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Słaba obecność kandydatów na konwencji PiS w Jedwabnem

Konwencja Wyborcza Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Łomżyńskiego zaczęła się w Jedwabnem w środę od dziwnego zdarzenia. Około 50 uczestników prezentacji kandydatów PiS do parlamentu, członków i sympatyków partii rządzącej, nie umiało zaśpiewać w całości polskiego hymnu narodowego: po drugiej zwrotce nie odśpiewali trzeciej o hetmanie Czarnieckim, a czwartą o ojcu i Basi powtórzyli dwa razy. Sukcesem w edukacji patriotycznej tylu dorosłych Polaków to nie jest, lecz o sukcesach przeszłych, obecnych i przyszłych rządu PiS prawie na każdym polu było dużo, żeby zatrzeć przykre pierwsze wrażenie.

Gospodarzem konwencji był burmistrz miasta i gminy Jedwabne Adam Niebrzydowski, który witał gości. Z 28 kandydatów PiS z województwa podlaskiego na posłów Sejmu na konwencję przybyło tylko czworo – aktualni posłowie: Dariusz Piontkowski, Kazimierz Gwiazdowski i Bernadeta Krynicka oraz Piotr Modzelewski. Stawił się również kandydat PiS na senatora w okręgu łomżyńsko-suwalskim radca prawny Marek Komorowski. 
Burmistrz Jedwabnego wyjaśniał, czemu popiera „rząd, który widzi i realizuje potrzeby mieszkańców”. Wyliczał pomysły, np. mały ZUS, 13. i 14. emeryturę, 100 obwodnic dla małych miejscowości, badania profilaktyczne dla ludzi po 40-tce i równe dopłaty dla rolników. - Kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej, mieliśmy zapewnienie, że Polska będzie miała dopłaty jak Francja i Niemcy w ciągu 10 lat – mówił w nawiązaniu do historycznego 2004 r. i ubolewał, że dopłaty rolne są po 15 latach nadal zaniżane. Przypomniał działania rządu, m.in., 500 + na każde dziecko, PIT 37 – zerowy do 26 r. ż., wyprawkę 300 + dla uczniów. Z perspektywy gm. Jedwabne to rekordowe 7 mln 629 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych oraz 950 tys. zł w 2019 r. na działania prospołeczne i OSP. Potem zabrali głos inni.

„Polakom żyje się lepiej”
Dariusz Piontkowski, minister edukacji, występował w Jedwabnem jako pełnomocnik okręgowy PiS w Podlaskiem. W starannie przygotowanej, długiej przemowie nakreślił dwie różne wizje Polski. W tym celu dokonał porównania z wyborami sprzed 30 lat: czy komuna ma nadal rządzić, czy wybrać kandydatów Solidarności 4. czerwca '89. Jego zdaniem, obecnie Polacy mają podobny dylemat: PiS twardo walczy o interesy Polski na arenie międzynarodowej, a za koalicji PO – PSL było poklepanie po ramieniu. W propagowanym modelu tradycji rodzina to związek między kobietą a mężczyzną z dziećmi, zaś obecność Kościoła w życiu publicznym jest potrzebna i sprawdzona przez wieki. - PiS jest zły, dajcie nam władzę – do tego kandydat na posła Piontkowski sprowadzał postulaty koalicji, krytykując próby przebudowania tradycyjnego społeczeństwa i tradycyjnej rodziny, m.in., związki partnerskie i małżeństwa homoseksualne. Chciałby, by następne pokolenia wychowywać jak dotąd. Według niego, program rządu Beaty Szydło 500 + wyeliminował ubóstwo wśród dzieci, a program gospodarczy premiera Mateusza Morawieckiego sprawił, że polski PKB jest „wyższy niż w krajach zachodnich, stopniowo odrabiamy straty”. W tym tempie – snuł wizję Piontkowski – za kilkanaście lat Polska dogoni „niedościgłe wzory jak Francja i Niemcy”. Jego zdaniem, PiS to „jedyna partia w historii III RP, która nie tylko obiecuje, a realizuje program, dzięki czemu Polakom żyje się lepiej”.

„Skrajna bieda została w Polsce zlikwidowana”
Chwilą ciszy uczestnicy konwencji uczcili zmarłego kandydata na senatora Kornela Morawieckiego (1941 – 2019), odszedł 30. września... Za Markiem Komorowskim, jego następcą z listy wyborczej, zmówili „Wieczny odpoczynek racz Mu dać , Panie”. - Zostałem w dramatycznych okolicznościach desygnowany w miejsce osoby wybitnej, czas nieubłagany płynie dalej, trzeba realizować zadania – stwierdził możliwy senator. - Wmawiano nam, że pieniędzy nie ma i nie będzie, a rząd PiS pokazał nieudolność formacji, nie dbającej o finanse państwa. Skrajna bieda została w Polsce zlikwidowana.
Dariusz Piontkowski informował, że jest od 2001 r. w PiS, wcześniej w PC, że jest „całe życie życie związany z Jarosławem Kaczyńskim i Krzysztofem Putrą” (1957 – 2010). 
Kazimierz Gwiazdowski powiedział: - Z polskiej wsi się wywodzę i dbam o małe miasteczka i gminy – po czym przedstawił kilka dlań dokonań: akcyza na paliwo, ochrona polskiej ziemi przed obcokrajowcami, handel detaliczny (rolnik może produkty do 40 tys. zł sprzedać bez podatku). Za cel uważa wyższe o połowę dopłaty dla rolników, żeby w Polsce były jak w Niemczech, do hektara; tu liczy na pomoc komisarza UE Janusza Wojciechowskiego, w tym 30 mld euro dla polskiej wsi od 2021 r. 
Bernadeta Krynicka chce być ambasadorem regionu, współpracując jak dotychczas z samorządowcami, m.in., z Zambrowa, Łomży, Kolna. - W tej ziemi wyrosłam i ta ziemia mnie przygotowała, żeby służyć w Warszawie i regionie – zadeklarowała pomoc w pozyskaniu funduszy na drogi, sport, kulturę. 
Piotr Modzelewski chce pomóc w szkoleniach i zatrudnianiu młodych. 
Na koniec pełnomocnik PiS zadał wszystkim obecnym historyczne pytanie: - Pomożecie?, a niektórzy mu odpowiedzieli, że pomogą.

Mirosław R. Derewońko  

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
śr, 09 października 2019 16:38
Data ostatniej edycji: śr, 09 października 2019 16:45:26

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę