Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

30. Nagroda Glogera dla slawisty, muzeum i reporterki

Profesor dr hab. Aleksander Naumow z UJ i Uniwersytetu Weneckiego otrzymał Nagrodę i Medal imienia Zygmunta Glogera w XXX konkursie, organizowanym przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka w Łomży. Oprócz prestiżu i pamiątki, w Centrum Kultury Szkół Katolickich przy ulicy Sadowej wybitny badacz piśmiennictwa starosłowiańskiego i tradycji wielokulturowej Polski Jagiellonów dostał 15 tysięcy zł, przyznane z budżetu ministerstwa kultury. Nagrodę II st. i 10 tys. zł dostało Muzeum Przyrody w Drozdowie, a III st. - reporterka Dorota Sokołowska z PRB.

Spotkanie jubileuszowe poprowadził prof. Ludwik Malinowski, prezes Stopki, której założycielem był w 1981 r. red. Stanisław Zagórski (1933 – 2015). 30. sesja Glogerowska zgromadziła badaczy, naukowców i regionalistów od Gdańska na Pomorzu i Katowic na Śląsku po Białystok na Podlasiu i Poznań w Wielkopolsce. Prezes poinformował, że do tej pory przyznano ponad 240 nagród. W tym roku nagrodę II stopnia kapituła pod przewodnictwem prof. Antoniego Dudka przyznała Muzeum Przyrody w Drozdowie za umiejętne łączenie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego z ochroną dziedzictwa kulturowego. Praktycznie oznacza to dbałość o zgromadzenie dokumentów i przekazywanie wiedzy o rodzie Lutosławskich. Dyrektor Anna Archacka z MPD zaprosiła zespół pracowników na scenę, chcąc w ten sposób uhonorować wspólne działania, za które gratulował w imieniu ministra Piotra Glińskiego Jacek Drozdek z departamentu mecenatu państwa. Dziennikarka i reportażystka Polskiego Radia Białystok Dorota Sokołowska, pochodząca z Łomży, otrzymała też z nagrodą III st. i medalem 8 tysięcy zł za aktywną promocję czytelnictwa w mediach regionalnych.

Kapituła przyznała wyróżnienia po 4 tysiące zł. Aleksandrę Biniszewską z Klukówki doceniono za stworzenie i prowadzenie placówki, upowszechniającej wiedzę o dziedzictwie kresowym. Muzeum Lwowa i Kresów w połączeniu ze skansenem gromadzi tysiące pamiątek z terenów, oddanych po II wojnie przez zwycięskie mocarstwa Ukrainie, Białorusi i Litwie. Ks. Stanisław Drąg z Radomia jest uhonorowany za szkołę pisania ikon w Grabowie nad Pilicą i upowszechnianie ikonoznawstwa w kulturze polskiej. W ubiegłym roku twórca ok. 2 000 ikon świętował 50 lat twórczości i kapłaństwa. Magdalena Kalisz dostała wyróżnienie za aktywną animację kultury w dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Jubileuszowa edycja konkursu Stopki stała się okazją do przyznania także wyróżnienia w kategorii za zasługi dla województwa podlaskiego. Zasłużyła na nie Elżbieta Suchocka z Supraśla, pedagog i twórczyni Teatru To i Owo, organizująca warsztaty dla nauczycieli. W uzasadnieniu kapituła Stopki wskazała, że docenia krzewienie wartości moralnych, patriotycznych i ideowych wśród młodzieży. 

- Daliście nam Państwo zastrzyk bardzo dobrej energii – gratulował w imieniu 7-osobowej kapituły konkursu  historyk prof. Dariusz Rott z Uniwersytetu  Śląskiego. - Ze zdrową zazdrością patrzymy na działalność osób nagrodzonych i nominowanych, od wielu, wielu lat wzbogacających wiedzę o kulturze regionalnej, polskiej, słowiańskiej. Laureaci to ludzie nietuzinkowi, poświęcający czasami całe życie na badanie i zachowanie dziedzictwa. Nasza cywilizacja i kultura jest zapatrzona w to, co dziś i jutro, a nie to, co wczoraj, na przestrzeni wielu stuleci... Podobny wątek pojawiał się w liście do uczestników od ministra Glińskiego, ceniącego rejestrację kultury z obserwacją współczesności.

Czas umilał jurorom, laureatom i nielicznym gościom – bo sala CK świeciła przeraźliwie pustkami – Art of Trio, tercet akordeonowy, założony przez Piotra Komorowskiego, Jakuba Kozłowskiego i Michała Olchowika. Słuchali kunsztownie wykonanych i melodyjnych kompozycji także laureaci trzech Odznak Honorowych Województwa Podlaskiego, które przekazywał im Marek Malinowski z Zarządu Urzędu Marszałkowskiego. Otrzymali: Edyta Majewska, od 2003 r. w Stopce, działaczka Fundacji Stypendialnej Glogerianum i Związku Kurpiów, projektująca np. okładki publikacji; prof. Dariusz Rott, autor kilkunastu książek monograficznych nt. średniowiecza i renesansu, angażujący się w prace kapituły i sesji Glogerowskiej; Natalia Jankowska, filolog angielski od 2008 w Stopce, tłumaczka Stopkowych publikacji i współorganizatorka międzynarodowych plenerów plastycznych.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 08 października 2019 17:35
Data ostatniej edycji: wt, 08 października 2019 18:35:44

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę