Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Azerbejdżan - kraj potężnych gór i wielkich miast

Azerbejdżan nie jest oczywistym celem podróży dla przeciętnego Europejczyka. Na odwiedzenie tego kraju decydują się osoby, które chcą poznać kulturę odmiennego i egzotycznego kraju. Azerbejdżan leży w Azji Zachodniej nad Morzem Kaspijskim i graniczy z Rosją, Gruzją, Armenią, Iranem i Turcją. Kraj ten charakteryzuje się różnorodnością krajobrazu kaukaskiego i bogatej historii. Jego odwiedzenie przybliży nam kulturę Azji Zachodniej. Warto dowiedzieć się więcej na temat samego Azerbejdżanu, jego historii oraz najważniejszych atrakcji, aby móc świadomie odbyć niezapomnianą podróż. W tym celu dobrze jest również skorzystać z profesjonalnych biur podróży, które mają doświadczenie w organizowaniu wypraw w te rejony świata.

Krótko o historii Azerbejdżanu

Teren Azerbejdżanu był zamieszkiwany przez wiele grup etnicznych, takich jak: Persowie, Grecy, Rzymianie, Ormianie, czy też Rosjanie. Początek państwa sięga aż do czasów kraju Manna, czyli od IX w. p.n.e. W VII wieku Azerbejdżan został podbity przez kraje arabskie. Następnie przeszedł pod panowanie Mongołów, a później rządy objął Iran. Wskutek dalszych wojen Iran musiał oddać Azerbejdżan pod panowanie Imperium Rosyjskiego. Wkrótce potem zostały odkryte złoża ropy naftowej na tym terenie, co pomogło w jego intensywnym rozwoju. Państwo ogłosiło swoją niepodległość w 1991 roku.

Zwiedzanie Baku i Gandży

Azerbejdżan kryje w sobie wiele tajemnic oraz atrakcji. Wszystkie wycieczki można zobaczyć na stronie internetowej. Swoją podróż warto rozpocząć od największego i najbogatszego miasta Kaukazu – Baku. Wędrując licznymi, wąskimi uliczkami możemy podziwiać piękne zaułki, tradycyjną architekturę oraz zobaczyć codzienne życie mieszkańców. Najbardziej ekscytującą częścią miasta jest Icri Shr, najstarszy element tkanki miejskiej.

Gandża jest zaś drugim co do wielkości miastem w Azerbejdżanie. Możemy w nim podziwiać zabytki nawet XII wieku. Podróż ta pozwoli nam lepiej zrozumieć czasy świetności kraju, kiedy takie miejsca były sercem handlu oraz rzemiosła. Po drodze warto odwiedzić mauzolea wybitnych postaci takich jak Nizami Gncvi, czy grobowiec Cavad Chana. Niedaleko Gandży znajduje się ponadto miasteczko Goygol, które jest niemiecką kolonią z XIX wieku. Charakteryzuje się ono typową dla tego czasu zabudową.

Półwysep Abszeroński

Baku i Gandża znajdują się na Półwyspie Abszerońskim. Warto wyjechać poza te miasta, aby poznać dokładniej kulturę całego regionu. Do najbardziej charakterystycznych i wart odwiedzenia miejsc należy Świątynia Ognia w Sucharanach, jak też Płonąca Góra, która znajduje się w miejscu ujścia gazu ziemnego. Poza tym Półwysep Abszeroński to miejsce, gdzie odnajdziemy pozostały po zamkach z XII wieku, takie jak zamek w Mrdkan. W miejscowości o nazwie Nic możemy poznać jedyną społeczność w większości zamieszkiwaną przez Udninów, którzy są potomkami kaukaskich Albanów. Tam też mamy jedyną taką okazję, aby sprawdzić smak miejscowych win w pobliskiej winiarni. Inną atrakcją może być również zakup tradycyjnych przypraw, kompotów, ziół leczniczych, czy też konfitur.

Miasto jedwabiu i zachód kraju

Atrakcje turystyczne, które oferuje Azerbejdżan to coś więcej aniżeli tylko góry wino. W trakcie naszej wycieczki odkryjemy jeszcze jedno warte odwiedzenia miasto, które nazywa się Szeki. Od wieków słynie ono z masowej produkcji jedwabiu. W jego centrum możemy zobaczyć tradycyjną architekturę, jak też zakupić ręczne wyroby z tego materiału. W Pałacu Chanów Szekijskich zaś możemy podziwiać piękne malowidła oraz platany, pochodzące z XVI wieku. Będąc w Szeki, warto odwiedzić również małe miasteczko Kisz. Znajduje się w nim bowiem najstarsza chrześcijańska świątynia na Kaukazie. Uroku dodaje jej położenie wśród malowniczych, strzelistych gór.

Na zachodzie kraju docieramy już do południowych zboczy Wielkiego Kaukazu. W tym rejonie też możemy podziwiać naturalną florę oraz faunę tego kraju. Najbardziej rzucają się w oczy bogate formacje skalne. Pośród nich są zaś ukryte maleńkie, malownicze osady. Warto odwiedzić, chociaż część z nich, na przykład Lahic, położone nad rzeką Girdimancay, czy też Oguz u podnóża zalesionych gór.

Warto przy tym pamiętać, że Azerbejdżan jest bardzo dużym i różnorodnym krajem. Zwiedzenie go w pojedynkę może stanowić ogromne wyzwanie. Dlatego dobrze skorzystać z usług biura podróży, które ma już doświadczenie w tego rodzaju wyprawach, program takiej wycieczki można sprawdzić na stronie https://logostour.pl/kraje/azerbejdzan.  Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu na przemieszczanie się i wybieraniu odpowiednich celów. Profesjonalne biuro podróży zapewni nam komfort oraz bezpieczeństwo. Azerbejdżan jest zaś miejscem, które na zawsze zapadnie w naszej pamięci i w sercu.

Azerbejdżan jest bez dwóch zdań krajem wartym odwiedzenia. Na jego bogactwo składają się nie tylko piękne miasta o tradycyjnej architekturze, ale również różnorodność przyrody. Będąc w tym kraju mamy możliwość podziwiania pięknych formacji skalnych, możemy też chodzić po górach i lasach. Skrywają one liczne, ukryte małe wioski, które kultywują cały czas dawną tradycję i dbają o rodzime produkty, których mamy okazję skosztować.

tekst płatny

JJS
nie, 29 września 2019 12:21
Data ostatniej edycji: cz, 10 października 2019 15:15:10

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę