Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Naród polski zjednoczony z flagą o długości 2 300 m

Łomżynianka Sylwia Załuska ma 30 lat i wielką ambicję, by uszyć najdłuższą w ponad 1000-letniej historii państwa polskiego flagę narodową. Zawodowa krawcowa zaczęła tworzyć swe wiekopomne dzieło w Zakładzie Aktywności Zawodowej Argenta w Łomży, gdzie pracują niepełnosprawni, lecz włączyła też do współpracy Pracownię Krawiecką Ana Tailor z Warszawy oraz Dom Dziecka Tęcza w Katowicach. Premiera rozwinięcia flagi nastąpi 11. listopada na Marszu Niepodległości. Oprócz pobicia rekordu Polski w długości biało-czerwonej, inicjatorka ma misję: miłość ponad podziałami.

Sylwia Załuska opisuje rekordzistkę: będzie z białej i czerwonej wiskozy z poliestrem, zrobionej w Łodzi. Materiał łącznie może ważyć około 1 tony. Flagę utworzą połączone overlockiem w środku dwa pasy materiału: białego i czerwonego, stebnowane na obrzeżach. Długość wyniesie minimum 2 300 metrów, szerokość 160 cm. Będzie niesiona na Marszu Niepodległości w Warszawie w Święto Niepodległości 11. listopada 2019. Łomżynianka chciałaby rozwinąć rekordzistkę również w swym rodzinnym mieście 3. maja 2020 oraz przy innych okazjach patriotycznych w całym kraju. - Ma być symbolem siły i wiary ludzi, uważanych za słabszych, i we wzajemną miłość między ludźmi, którą pragniemy nieść w czynach – tłumaczy Sylwia Załuska. - Ponadto flaga symbolizuje miłość ponad wszelkimi podziałami, ponad słabościami, ponad wszelkim złem, które zabija wartości człowieka.
Dzielnica Targówek w 100-lecie przyłączenia do Warszawy uszyła sobie w 2016 r. flagę o długości ponad półtora kilometra. Królewski Kraków w 2018 r. na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę miał flagę rekordzistkę, mierzącą ponad 2 km - rekord z Wawelu chce obalić łomżynianka.   

Na przekór zanikającej potrzeby bycia wspólnotą
Idea najdłuższej flagi Polski narodziła się z chęci włączenia w akcję dzieci i młodzieży z placówek wychowawczych i osób niepełnosprawnych. Zaangażowanie ludzi, którzy według stereotypowego myślenia są uważani za słabszych i gorszych, stworzy szansę bezpośrednie spotkania. -Pragniemy dać podopiecznym domów dziecka poczucie, że są dla nas bardzo ważni – opisuje ideę. - Chcemy  propagować miłość do Ojczyzny, zachęcać do postaw patriotycznych, rozbudzać patriotyzm oraz szacunek i dumę z dorobku pokoleń. Chcemy realizować cele naszej Fundacji „Wypracuj Siebie”: wspierać, ukierunkowywać, prostować drogi życia, przekazywać pozytywne wartości. Flaga przez rok będzie prezentowana na wydarzeniach sportowych i świętach państwowych... Pragniemy w ten sposób podkreślić przywiązanie do barw narodowych, jedność naszego narodu... Flaga to symbol pokoju, zjednoczenia i wzajemnego zrozumienia. Akcja Rekord Niepodległej łączy się ze sprzedażą koszulek i flag. Środki przeznaczane są na warsztaty, spotkania z młodzieżą i dziećmi, zagrożonymi wykluczeniem społecznym. - Pragniemy poprzez akcję wpłynąć na zmniejszenie kryzysu wiary, z jakim mamy do czynienia w Polsce – opowiada Sylwia Załuska. - Ten kryzys, stale się pogłębiając, może doprowadzić do utraty tożsamości narodowej obecnego i przyszłych pokoleń. Pragniemy zmniejszyć poczucie wyobcowania wśród młodzieży i osób niepełnosprawnych. Obecnie w Polsce obserwujemy kryzys wiary, rozbicie rodziny, zanik wartości i potrzeby bycia wspólnotą. Pragniemy pokazać nasza akcją, że działając razem, możemy osiągnąć wysokie cele, pomimo  trudności życia.

W łomżyńskim Zakładzie Aktywności Zawodowej Argenta, którym kieruje od października 2017 r. Karolina Jałbrzykowska, przy al. Legionów 145 pracuje 38 osób niepełnosprawnych i 12 personelu.

Mirosław R. Derewońko 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Sylwia Załuska
Foto:
cz
pt, 04 października 2019 16:57
Data ostatniej edycji: pt, 04 października 2019 17:59:11

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę