Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Jakie akwarium wybrać?

Kupno akwarium to jedno, a wyposażenie go to druga ważna sprawa. Zanim wpuścimy do niego pierwsze rybiki, trzeba jakiś czas odczekać, aby rozwinął się optymalnie odpowiedni ekosystem.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim potrzebna jest wiedza na temat różnych gatunków ryb, które potrzebują zróżnicowanych warunków do życia w akwarium. Nie każde rośliny czy szczepy bakterii będą im służą, dlatego omijanie tego tematu to wielki błąd. Oprócz tego czynnika należy wziąć pod uwagę zakup potrzebnych akcesoriów, które są niezbędne do założenia akwarium. Priorytetowo trzeba zainstalować grzałkę, dzięki której temperatura wody będzie perfekcyjna - ani za ciepła, ani za zimna. Kolejna sprawa to odpowiedni dobry wybór oświetlenia. Nie chodzi tu tylko o kwestię dekoracyjną, ale o zjawisko fotosyntezy zachodzące pod wpływem światła.

Jakie akwarium wybrać?

To pytanie jest zawsze najtrudniejsze, bo od wielkości akwarium zależeć będzie, ile i jakiej wielkości rynek do niego wpuścimy. Większe akwarium można lepiej zagospodarować ponieważ jest więcej wolnej przestrzeni. Nic nie stoi na przeszkodzie do zakupu ciekawych dekoracji, większych korzeni czy kamyków,  które staną się świetnym schronieniem dla rybek. 

Akwaria są różne, nie tylko pod względem pojemności, ale też kształtu, co również należy brać pod uwagę przy zakupie. Na pewno nie warto decydować się na kule, które nie dają rybkom odpowiedniego środowiska do życia. Brakuje im miejsca i tlenu co w konsekwencji prowadzi z różnych powodów do wyginięcia rybek, np. poprzez zatrucie związkami azotu (materia organiczna nieodpowiednio się rozkłada).

Najlepiej wybierać tradycyjne akwaria prostokątne bądź typu float w kształcie kostki. Oprócz tego, że prezentują się bardzo zjawiskowo, to daje wspaniałe warunki bytowe dla roślin i zwierzątek w nich żyjących. Najlepiej, gdy akwaria mają polerowane krawędzie i na spojeniach jest mała ilość silikonu, dzięki czemu podnosi się znacznie poziom estetyki akwarium. Natomiast szyby na każdym narożniku akwarium muszą być idealnie spasowane.

Żwirek i piasek

To także bardzo ważne składniki każdego akwarium. Ich dobór jest również uzasadniany od różnych czynników. Dobrej jakości podłoże, które ma odpowiedni skład chemiczny będzie mieć duży wpływ na jakość wody, która nie może być za twarda, ani za bardzo zasadowa. Żwirek to także miejsce dające podstawę do ukorzenienia roślinom i zapewniające im wegetację. Będą też one chronione przed gniciem i nie rozwiną się nieodpowiednie rodzaje glonów. Przy układaniu podłoża trzeba zachować jedną ważną zasadę. Oczywiście liczy się także grubość ziarenek żwiru i piasku. Drobniejszy żwirek o trochę ostrzejszych krawędziach nadaje się świetnie do rozwoju niektórych roślin, ale może ranić ryby pływające przy dnie, na co trzeba zwrócić uwagę. Z kolei drobniutki piasek może powodować tworzenie się procesów gnilnych. Dużo więc zależy od tego, jakie gatunki ryb i roślin będziemy mieć w swoim akwarium.

Nie da się założyć akwarium, nawet najmniejszego, nie mając podstawowej wiedzy na temat akwarystyki. Stworzenie rybkom odpowiedniego ekosystemu i warunków bytowych to podstawa.

tekst płatny

JJS
pon, 30 września 2019 14:24
Data ostatniej edycji: śr, 02 października 2019 12:14:42

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę