Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Zmarł drugi kandydat na „naszego” senatora

Główne zdjęcie
Baner wyborczy Kornela Morawieckiego

Zmarł Kornel Morawiecki – ojciec premiera i kandydat PiS na senatora w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Kornel Morawiecki to drugi zmarły już z czwórki zarejestrowanych kandydatów na „naszego” senatora.

Kornel Morawiecki miał 78 lat. Urodził się w Warszawie w 1941 r. Tu się wychował i zdał maturę, ale od czasów studiów związany był z Wrocławiem. Ukończył je na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W tej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora i z nią związał się zawodowo. W 1968 uczestniczył w strajkach studenckich, wydawał ulotki przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w sierpniu 1968, a następnie przeciwko stłumieniu przez władze protestów robotniczych w grudniu 1970.  W sierpniu 1980 włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu i współtworzył struktury „Solidarności”. W stanie wojennym uniknął internowania, a w 1982 roku założył „Solidarność Walczącą”. Kornel Morawiecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1987 roku. W kwietniu 1988 roku wyjechał do Włoch, a gdy po trzech dniach próbował wrócić, został deportowany z lotniska w Warszawie do Wiednia. Do Polski powrócić konspiracyjnie po kilku miesiącach. 

Po upadku komunizmu Kornel Morawicki kilkakrotnie kandydował do najwyższych władz państwowych m.in. na urząd Prezydenta Polski, do Sejmu i Senatu. Dopiero w 2015 roku, gdy został współpracownikiem Pawła Kukiza i był „jedynką” wyborczego wyborców Kukiz’15 do Sejmu w okręgu wrocławskim, uzyskał mandat poselski. W następnym roku, po aferze w związku z oddaniem za niego głosu w głosowaniu nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego przez inną posłankę z Kukiz’15, zrezygnował z członkostwa w klubie i został odwołany ze składu Komisji Etyki Poselskiej.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło go jako kandydata na senatora w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Był jednym z czterech zarejestrowanych kandydatów, ale przed tygodniem zmarł także Andrzej Chmielewski - szef Samoobrony w województwie podlaskim i kandydat tej partii na „naszego” senatora. 

Teraz na liście kandydatów do Senatu pozostało dwóch: Zenon Henryk Białobrzeski ze Zbójnej zgłoszony przez Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Janusz Wasilewski z podsuwalskiej wsi Tartak z komitetu „Kukiz15 do Senatu”. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę