Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

Ogromne wsparcie finansowe z FDS

- Ponad 20 i pół miliona złotych dla miasta Łomża, ponad 14 i pół miliona złotych dla gmin z terenu powiatu łomżyńskiego i niemal równe 14 i pół miliona złotych dla powiatu łomżyńskiego. Ogromne pieniądze – w sumie ponad 49 i pół miliona złotych - otrzymają łomżyńskie samorządy na budowy i remonty dróg z tegorocznego rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. W poniedziałek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski samorządowcom wręczał tabliczki z kwotą dotacji jaką mają otrzymać z FDS. - Na podpisywanie umów będziemy umawiać się indywidualnie – zapowiadał wojewoda.

Fundusz Dróg Samorządowych to nowy ustawowy mechanizm wsparcia jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach. W przypadku województwa podlaskiego tegoroczne środki na program są blisko sześć razy wyższe niż z dotychczasowych rocznie było wydawane na dofinansowanie tzw. „schetynówek”. Na listach zatwierdzonych do dofinansowanie inwestycji w województwie jest około 340 inwestycji. Wśród nich jest 9 z miasta Łomża i 35 na terenie 9 gmin powiatu łomżyńskiego. W poniedziałek w starostwie powiatowy w Łomży wojewoda, w towarzystwie posłów Bernadety Krynickiej i Lecha Antoniego Kołakowskiego  wręczał samorządowcom symboliczne czeki dotacyjne.
- Myślę, że w sposób istotny, poprzez aktywność samorządów, ta infrastruktura drogowa dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych zostanie polepszona, na co wszyscy oczekujemy -  mówił wojewoda Bohdan Paszkowski podkreślając, że jest to „ogromne wsparcie finansowe”.
Samorządy otrzymały dotacje od 50 % do nawet 80 % kosztów zgłoszonych inwestycji. Najwięcej pieniędzy 20 mln 535 tys. 422 zł trafić ma do miasta Łomży na realizację w tym i przyszłym roku 9 ulic. Łomża otrzyma 50% dofinansowanie. Powiat Łomżyński w ramach FDS zrealizuje 10 inwestycji na które otrzyma 14 mln 450 tys. 821 zł dotacji. 
- Premier dostrzegł to, że Powiat Łomżyński jest najbiedniejszy w Polsce i przyznał dofinansowanie inwestycji w ramach FDS ustalone na najwyższym możliwym poziomie 80% - cieszył się starosta Lech Szabłowski podkreślając, że powiat odpowiada za 530 km dróg. - Jeśli ten FDS w takiej postaci będzie funkcjonował, jeśli samorządy, w tym nas samorząd, stać będzie na to, żeby można było wyasygnować środki na udział własny, to myślę, że w ciągu 10 lat jesteśmy w stanie doprowadzić drogi lokalne, nasze drogi powiatowe do stanu dobrego, takiego jakiego byśmy oczekiwali – mówił starosta podkreślając, że na wkład własny powiatu składają się także gminy na obszarze których te drogi się znajdują. 
Jednym z takich przykładów jest gmina Jedwabne. Z FDS na dwie drogi gminne otrzymała „czek” na 2,31 mln zł, ale jak wskazywał burmistrz Adam Niebrzydowski wraz z inwestycjami na drogach powiatowych na terenie gminy Jedwabne środki FDS wzrastają do około 6 mln zł.   
Samorządowcy odbierając od wojewody „tabliczki” z kwotami, które mają otrzymać na przebudowy dróg podkreślali, że jest to bardzo ważne wsparcie. Dziękowali także rządowi za „dostosowanie programu do naszych potrzeb”.

Pożegnania wojewody 
W trakcie uroczystości samorządowcy, ale i posłowie, „żegnali” wojewodę Paszkowskiego, który z listy PiS kandyduje do Sejmu, dziękując mu za życzliwość i współpracę. 
- W historii mojej działalności publicznej, a to blisko 30 lat, pan wojewoda Paszkowski, to  był najlepszy wojewoda z którym miałem przyjemność współpracować. My mamy często dyskomfort współpracy z urzędnikami i politykami z Białegostoku. W stosunku do wojewody Paszkowskiego nie odczuwaliśmy tego dyskomfortu – mówił starosta Lech Szabłowski komplementując wojewodę.
- Podpisujemy się pod tym co powiedział starosta. Czuliśmy zaangażowanie wojewody – dodawał wójt Łomży Piotr Kłys przekazując wojewodzie Paszkowskiemu w imieniu wszystkich  samorządowców podarunek - album „Polska i świat – najpiękniejsze miejsca i zabytki”. 

Listę wszystkich inwestycji, które otrzymały wsparcie z FDS opublikowaliśmy w artykule: To będzie prawdziwy boom drogowy

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę