Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Kultura łomżyńska pędzlem malowana

Wystawę poplenerową „Kultura łomżyńska pędzlem malowana V edycja – Sulin 2019“ otwarto w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Zaprezentowano na niej efekty pracy 14. malarzy z całego kraju podczas letniego pleneru malarskiego w Sulinie koło Wizny. Twórcy jak co roku ulegli czarowi nadnarwiańskiego krajobrazu, chociaż niektórzy pokusili się też o eksperymenty. – Gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym ,,Carski Trakt’’ w Sulinie niedaleko Wizny – opowiada komisarz pleneru Justyna Kryszpin-Żmuda. – Mieliśmy tam przepiękne widoki i krajobrazy, które stały się inspiracją dla wielu uczestników pleneru.

Tegoroczny plener odbył się w dniach 1-7 lipca. Do Sulin zjechali profesjonaliści i amatorzy, starsi i młodsi, ale na równi zafascynowani malowaniem, przybyli z pobliskich i dalszych miejscowości: rzecz jasna z Łomży, Szczepankowa czy Zambrowa, ale też z Pułtuska, Lubartowa, Nowego Targu, Wojkowic Kościelnych, Nasielska, Katowic i Krakowa. Było to możliwe dzięki współpracy Fundacji Sztuk i Dialogu, Fundacji Działań Lokalnych „Logos“ i Regionalnego Ośrodka Kultury oraz dofinansowania ze środków Starostwa Powiatowego w Łomży oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
– Uczestników było w tym roku 14 i zjechali do nas praktycznie z całej Polski – mówi Andrzej Żmuda, pracownik ROK Łomża i uczestnik pleneru. – Część przyjeżdża do nas regularnie – są osoby, które dzwonią już w styczniu i dopytują o tegoroczny plener, albo specjalnie przesuwają urlopy, żeby dopasować je do jego terminu. Co roku są też jednak nowe osoby, np. Ewa Witkowska z Nasielska, utalentowana malarka, co jest z korzyścią dla naszego pleneru. 
– Plenery to jest taka odskocznia od pracowni, bo jak jest lato to chce się z niej wyjść, popatrzeć na coś szerzej niż tylko jej kubatura – dodaje Teresa Adamowska. – Poza tym jest to jedyna okazja do spotkania się z ludźmi z całej Polski, konfrontacji, bo widzimy co kto maluje, możemy dzielić się inspiracjami i wiedzą, rozmawiamy o tym, co też jest bardzo ważne i ciekawe. 
Każdy z uczestników przygotował po kilka prac, ale na poplenerową wystawę w Centrum Kultury wybrano ich 15. To głównie urokliwe pejzaże, ukazujące meandry Narwi, piękne zakątki czy świat przyrody, ale czasem też martwe natury czy nawet portrety, jak ten przedstawiający Justynę Kryszpin-Żmudę, autorstwa Ilony Primus-Ziarnowskiej. 
– Autorka powiedziała, że chce spróbować coś innego i czy może namalować mój portret, skoro wszyscy malują pejzaże – śmieje się Justyna Kryszpin-Żmuda. – Oczywiście nie miałam nic przeciwko temu, chociaż podczas pleneru stworzyła też inne prace. 
Klimatyczną wystawę w holu Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich można oglądać przez dwa najbliższe miesiące, a jej autorzy już mają plany co do kolejnych plenerów, bo sztuka nie znosi próżni i zawsze warto kontynuować to co dobre, ciekawe i wartościowe. 
– Był to nasz kolejny, bo już piąty plener, ale już trzymam kciuki, żeby w przyszłym roku odbył się kolejny, żebyśmy się znowu spotkali, bo zawsze udaje się nam coś ciekawego stworzyć – podsumowuje Justyna Kryszpin-Żmuda. – Zapraszamy co roku tylko kilkanaście osób, bo trudno jest znaleźć bazę noclegową dla większej ilości uczestników, szczególnie jeśli mają jeszcze swoich gości – dodaje Andrzej Żmuda. – Chętnych jest zwykle więcej i mogłoby to być nawet 20 osób, bo teren Doliny Narwi jest bardzo piękny i przyciąga uczestników z całego kraju. Dlatego mamy nadzieję, że kolejny plener się odbędzie i myślimy o zatoczeniu takiego koła i powrocie do Drozdowa, bo większość obecnych uczestników nigdy w nim nie była i nic o nim nie wie, ale może nazwisko Lutosławski coś im będzie mówiło. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę