Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Ludzie sprawni i niepełnosprawni na 7. Festiwalu „Ja i Ty”

Główne zdjęcie
Ivo Świątkowski i Katarzyna Kuklińska

- Łączy nas wrażliwość na dobro, ból i smutek, na ludzkie wartości: gdy jest nam ciężko, płaczemy, a gdy jest nam dobrze, uśmiechamy się i jesteśmy szczęśliwi – mówiła do młodzieży II LO w pełnej sali Kina Millenium Katarzyna Kuklińska, prezes Fundacji „Ja i Ty”, która zorganizowała 4-dniowy VII Europejski Festiwal Sztuk Wszelakich. To cykl projekcji filmowych z życia niepełnosprawnych ludzi na świecie i imprez kulturalnych i sportowych z ich wyrazistym udziałem. - Chcemy pokazać w ten sposób, że osoby niepełnosprawne mogą coś zrobić, a Wy dzięki nim nie czujecie się samotni. Spotkania z tyloma niepełnosprawnymi dadzą satysfakcję spełnienia: radość, uśmiech i „dziękuję”, szklące się oczy, łamiący się głos, co będzie procentować w Waszym życiu. Nie będziecie siedzieć sami w czterech ścianach z komputerem i komórką, bo obok siebie będziecie mieć ludzi: żywych.

Poseł Bernadeta Krynicka
Poseł Bernadeta Krynicka
Prezydent Mariusz Chrzanowski
Prezydent Mariusz Chrzanowski
Katarzyna Kuklińska i Ivo Świątkowski
Katarzyna Kuklińska i Ivo Świątkowski

Na scenie pod ekranem z prezes Katarzyną Kuklińską powitał gości inauguracji Iwo Świątkowski. - Jest ojcem Festiwalu, ponad 7 lat temu dał mi solidnego mentalnego kopniaka – wspominała Kasia z wysokości wózeczka, sięgającego dorosłym do kolan, w którym się porusza. Podziękowała Panu Iwo, że „zmobilizował mnie do podjęcia działań”, po czym wyliczyła kilkadziesiąt osób i instytucji, wspierających organizację cyklu imprez, np., Karola Charubina z kina, PWSIiP, parafię katedralną, MPK, MOSiR. - Nie byłoby tego festiwalu, gdyby nie szanowni państwo i współpraca z Urzędem Miasta – zwróciła się do kilku gości oficjalnych, wśród których był Tomasz Wróblewski, kierujący OWES w Łomży i wspierający finansowo działania fundacji. Dzięki temu, m.in., niepełnosprawni mogą pracować w spółdzielni socjalnej Alexis, a seniorzy odwiedzać salon wirtualnej rozrywki VR.
Prezes „Ja i Ty” omówiła kwestię, jaka powtarza się w rozmowach ze sponsorami, którzy woleliby czasem kierować pomoc finansową bezpośrednio do beneficjentów, złożonych chorobą i tkwiących w wózkach inwalidzkich. Oczywiście, ma to ważną wartość charytatywną, ale nie zyskuje odzewu społecznego, jaki fundacja stara się wywołać festiwalem i wieloma imprezami w ciągu roku. - Cel festiwalu to integracja, żebyśmy nie bali się spojrzeń, rozmów, kontaktu, udzielać pomocy – mówił Pan Iwo do słuchających uważnie licealistów pod opieką matematyczki II LO Ireny Ramatowskiej i polonisty Mirosław Reszewicza. - Teraz każdy z was ma ręce i nogi, i zdolność komunikacji, jednak wystarczy moment nieuwagi własnej lub cudzej... - obrazowo sugerował nieprzewidywalność losu.

„To wasze pomysły i ciężka praca społeczna”
Bernadeta Krynicka (poseł PiS) przywołała wywiad Kasi Kuklińskiej, w którym prezes opowiadała o swoim życiu i działalności, wyznając, że ludzie widzą ją jako niepełnosprawną, choć ona czuje się pełnosprawna. - Ktoś potrafi robić rzeczy wielkie, chociaż ma ograniczenia, a ktoś ma możliwości i nie robi nic – skonstatowała posłanka, oceniając, że granice tolerancji w Polsce nadal są niewielkie, wynoszą ok. 15 procent. Krytykowała pęd do bogactwa i kariery, gdyż nie trzeba fortuny, „żeby być szczęśliwym” i potrafić „cieszyć się z drobiazgów”. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski mowę poświęcił podziękowaniu Kasi i Iwo wraz z zespołem, bo „wy kreujecie, my pomagamy - to wasze pomysły i ciężka praca społeczna”. Prezydent deklarował dalszy patronat, sprawowany z biskupem i starostą, oraz obiecał pomoc UM i jego jednostek na przyszłość. Dyrektor Andrzej Modzelewski z MOSiR-u gratulował, że społecznicy potrafią zorganizować imprezy „w dużo mniejszym składzie”.
Zdaniem dyrektora Janusza Nowakowskiego z MPK, Kasia i Iwo z wolontariuszami to „przykład dla polityków, samorządowców, działaczy społecznych i młodzieży”. Wśród 6 filmów znalazły się 2 twórców z Łomży, dziennikarzy telewizyjnych: „Jak opisać wielkość samolotu (19 minut) w reż. Szymona Sinoffa, „Ślad” (8 minut) w reż. Mateusza Grzymkowskiego, który rozmawiał z widzami. Pierwszy opowiada o rowerzyście z Konarzyc, podróżniku, który zwiedza Polskę, nim straci wzrok z kolei drugi to wzruszający dokument o życiu, marzeniach, zmaganiach Kasi Kuklińskiej z Łomży.    

Imprezy od czwartku do niedzieli
VII Europejski Festiwal Sztuk Wszelakich „Ja i Ty” będzie odbywać się od czwartku do niedzieli. W dniu inauguracji projekcje filmowe zaplanowane były do godziny 15. W piątek organizatorzy od godz. 10. do 12. poprowadzą z MOSIR-em Mityng Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych na stadionie miejskim, natomiast w Miejskim Domu Kultury od godz. 12. do 13. będzie Przegląd Form Teatralnych imienia Tomasza Brzezińskiego (1936 – 2017), poświęcony pamięci aktora i reżysera, twórcy Czarnego Teatru Sivina II. W sobotę od godz. 9 do 13. druga część mitingu, tym razem na basenie w Parku Wodnym. W Muzeum Przyrody w Drozdowie w sobotę o godz. 11. 30 rozpocznie się wernisaż wystawy linorytów Marka Turkota, urozmaicony koncertem muzycznym Wojciecha Wojciechowskiego. W Studio Treningowym Elite Strefa Kobiet przy alei Legionów 141 D zacznie się o godz. 16. maraton fitness z instruktorem Mariusem Grancea z Rumunii. W niedzielę w samo południe w Katedrze pw. św. Michała Archanioła msza św., podczas której wręczone zostaną Anioły Dobroci. Finałem Festiwalu „Ja i Ty” będzie w niedzielę od 16. do 21. rodzinny piknik integracyjny w Skate Parku przy ulicy Mazowieckiej. Staną stoiska, a przy nich cieszyć się będą dzieci, młodzież i dorośli z gier i zabaw. Wśród atrakcji, m.in., loteria fantowa dla Hospicjum, prezentacja „Wety”, Zumba Elite, Gwiazdeczki z Elżbietą Komorowską i Darią Kosakowską, tańcząca Marika z grupą studentów, pokaz bokserski BKS Tiger. Na scenie wystąpią znani i lubiani wokaliści: Magda Sinoff z zespołem eMDeK, folkowa Hanna Zlagodukh i Paweł Przewoźny, tj. super raper z Siedlec Under!

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę