Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Minister Błaszczak: To jest niezwykle ważne wydarzenie dla przyszłości Łomży i Ziemi Łomżyńskiej

- Bardzo ciesze się z tego, że Wojsko Polskie do Łomży wraca. Bardzo cieszę się z tego, że Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze – mówił na Starym Rynku w Łomży Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. To on 29 kwietnia 2019 roku wydał decyzję o sformowaniu nowego, 18. Pułku Logistycznego, który wejdzie w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pułk formowany jest na bazie warsztatów teletechnicznych w Łomży. Dziś dowodzenie nową jedenastką minister Błaszczak powierzył Pawłowi Gałązce, którego awansował na pułkownika.

- Polska może się rozwijać tylko wtedy kiedy będzie bezpieczna. Wojsko Polskie musi być liczniejsze i będzie liczniejsze – podkreślał Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej podczas uroczystości w Łomży. Minister nawiązywał do przypadającej dziś 80. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku i tragicznych skutkach okupacji niemieckiej i rosyjskiej. - Nastąpiła okupacja, okrutna okupacja niemiecka i sowiecka, a metodami one nie różniły się - eksterminacja polskiej ludności dokonywała się tylko dlatego, że wywożeni na Ural, czy mordowani przez Niemców byli Polakami - mówił pytając: jakie wnioski płyną z tych wydarzeń? - Otóż takie, że o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny trzeba dbać – odpowiadał minister Błaszczak. Pdkreślał, że obecny rząd Polski, rząd Prawa i Sprawiedliwości  to robi. Minister wypominał poprzednikom z koalicji PO-PSL, że w 2011 roku zlikwidowali 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki „otwierając polską wschodnią flankę”. - Te błędy naprawiamy konsekwentnie – mówił minister podkreślając, że w ubiegłym roku podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.  - 18. Dywizja Zmechanizowana składa się z trzech brygad: 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i z formowanej dodatkowej Brygady Zmechanizowanej. Ale żeby dywizja, żołnierze tej dywizji mogli funkcjonować sprawnie i skutecznie muszą mieć wsparcie logistyczne. I to jest zadanie, które stawiam przed żołnierzami z 18. pułku logistycznego z siedzibą tu w Łomży – mówił minister Mariusz Błaszczak tłumacząc, że pułk będzie się składał z trzech batalionów: transportowego, zabezpieczenia i remontowego. 

Zgodnie z poleceniem Ministra Obrony narodowej 18 pułk logistyczny będzie formowany w Łomży i Bielsku Podlaskim. Proces jego tworzenia ma zakończyć się do 31 grudnia 2022 roku. Podczas krótkiej uroczystości na Starym Rynku w Łomży Minister Obrony Narodowej powierzył obowiązki dowódcy nowej jednostki wojskowej pułkownikowi Pawłowi Gałązce, którego dziś też awansował ze stopnia podpułkownika. Do jesieni ubiegłego roku był on dowódcą Batalionu Logistycznego 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie.
- Jest dla mnie ogromnym zaszczytem i honorem, ze zostałem wyznaczony na stanowisko dowódcy pułku logistycznego jednostki wsparcia, która jest najnowocześniejszą jednostka, która będzie realizował wszelkie zadania zabezpieczenia logistycznego dla 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej. Dlatego tutaj w tym pułku będą profesjonaliści... - mówił płk Gałązka zapraszając żołnierzy na zapowiedziane na przyszły wtorek kwalifikacje i deklarując gotowość bliskiej współpracy z władzami lokalnymi. - Myślę, że zostanę tutaj przyjęty jako nowy mieszkaniec Łomży, bo już się czuję jak w rodzinie – dodawał. 

Minister Błaszczak, mówił także, że dzisiejsze wydarzenie jest „niezwykle ważne dla przyszłości Łomży i Ziemi Łomżyńskiej”.  - To będzie także impuls o charakterze gospodarczym dla Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, bo to przecież będą nowe miejsca pracy. To będą także inwestycje  w infrastrukturę, konieczną do tego, żeby Wojsko Polskie mogło funkcjonować, mogło stać na straży bezpieczeństwa obywateli naszego kraju - dodawał minister Błaszczak.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę