Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

„Pomóż się odnaleźć”

W tym roku w województwie podlaskim było 330 zaginięć osób. W tej grupie 64 osoby miałby powyżej 55 roku życia. Specjaliści poszukiwacze podkreślają, że zbliżająca się jesień jest takim okresem, w którym liczba zaginięć osób wzrasta. Dotyczy to także osób starszych, które np. wybierając się na grzyby do lasu tracą orientację, słabną, tracą przytomność i... są poszukiwane. - Być może chodzi o styl, o dress code, ale osoby wybierające się do lasu ubierają się na ciemno, ubierają się w moro, jakieś ciemnozielone ubrania i w ten sposób stają się niewidoczne na tle zieleni lasu – mówi ks dr. Radosław Kubeł, prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja” w Łomży, które specjalizuje się także w działaniach poszukiwawczych osób zaginionych. Poszukiwacze apelując do grzybiarzy o zakładanie ubrań z elementami odblaskowymi i pokazują spot promocyjny „z proboszczem z Królowego Mostu”.

W 2018 roku na terenie województwa podlaskiego były 664 zaginięcia osób, a w 2017 – 694. Zaginięcia seniorów kształtują się na poziomie około 17% i przejawiają tendencję wzrostową – podają policjanci zwracając uwagę, że prawie dwukrotnie ginie więcej mężczyzn niż kobiet.
- Jesteśmy przed takim sezonem, gdzie jednak bardzo dużo osób ginie, których później poszukujemy – mówił podinsp. Maciej Zakrzewski, naczelnik wydziału prezencji KWP w Białymstoku podczas konferencji inaugurującej „Kampanię na rzecz bezpieczeństwa osób starszych” w auli Szkół Katolickich przy ul. Sadowej w Łomży.  Mówiono na niej m.in. o zaginięciach osób starszych, także podczas wyjść na grzyby i apelowano do grzybiarzy o zakładanie ubrań z elementami odblaskowymi. Ks. Radosław Kubeł podkreślał, że poszukiwanie osób zaginionych odbywa się na terenie lasów, bagien, czyli są to miejsce trudno dostępne. 
- Ale to są miejsca, w które my poszukiwacze bardzo często, to wręcz reguła, docieramy po zapadnięciu zmroku. Jako ratownicy mieliśmy okazje przeprowadzić swoiste eksperymenty, w których osoby ubrane w dostosowany do krajobrazu kolor – ciemne ubrania, kurtki moro - niknęły nam i były nie do odnalezienia przy metodach, które my stosujemy, a które polegają przejściu patroli dosłownie metr po metrze każdego przeszukiwanego obszaru czy sektora – opowiadał ks Kubeł. 
Wraz z Policją Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja” przygotowało spot promocyjny zachęcający grzybiarzy i osoby wybierające się do lasu do noszenia elementów odblaskowych. Bohaterem spotu „pomóż się odnaleźć” jest aktor Krzysztof Dzierma, który powszechnie znany jest z roli troszczącego się o wiernych proboszcza Królowego Mostu. 

W trakcie konferencji promowano także system Senior Alert. To aplikacja na telefon komórkowy, która ma przyspieszyć i umożliwić odnalezienie osoby starszej, która zaginęła i zagraża jej niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Każda osoba, która zainstaluje aplikację, otrzyma powiadomienie wraz z opisem osoby zaginionej. Dzięki temu, osoby te przebywając w miejscach publicznych, będą dysponowały informacją, która może okazać się istotna w razie zauważenia zaginionego. Zaangażowanie każdego człowieka może zwielokrotnić szansę na skuteczne odnalezienie osoby zaginionej.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę