Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Poseł Kołakowski teraz chce Województwa Łomżyńskiego

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski

Po sprawach związanych z budową infrastruktury – Via Baltica z obwodnica Łomży jak również kolei - powołanie województwa łomżyńskiego jest tym kolejnym zadaniem, które będzie determinować rozwój naszego miasta – mówi poseł Lech Antoni Kołkowski. Kilka dni temu poseł złożył do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację „w sprawie powołania województwa łomżyńskiego ze stolicą w Łomży”. Mówi, że po doprowadzeniu do rozpoczęcia budowy drogi ekspresowej i decyzji rządu o poprowadzeniu przez Łomżę nowej linii kolejowej, odtworzenie województwa łomżyńskiego to nowe zadanie, do którego realizacji chce doprowadzić.

Poseł Lech Antoni Kołakowski
Poseł Lech Antoni Kołakowski

- W 2005 roku podejmując wyzwanie, startując do wyborów do parlamentu podjąłem zobowiązania wobec wyborców, że będę walczył o sprawy budowy infrastruktury, o sprawy komunikacyjne budowy drogi ekspresowej Via Batlica z obwodnicą Łomży jak również budowę szybkich kolei. Dopiero ostatnie cztery lata bardzo przyspieszyły realizacje tych zamierzonych celów  - mówił poseł Lech Kołakowski podczas konferencji prasowej na Starym Rynku w Łomży. 
Opowiadał o rozpoczętej budowie drogi Via Baltica, o decyzji rządu o przebiegu jednej z tzw. szprych do Centralnego Portu Komunikacyjnego z Giżycka przez Łomżę, Ostrołękę i Warszawę i o decyzji Ministra Obrony Narodowej o utworzeniu w Łomży 18 Pułku Logistycznego. One wszystkie przyczyniają się do rozwoju Łomży, ale zdaniem posła Kołakowskiego, aby powstrzymać wyludnianie się Łomży i Ziemi Łomżyńskiej potrzebne jest także utworzenie województwa łomżyńskiego. W tej sprawie poseł Kołakowski wysłał interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego. Opisuje skutki pozbawienia Łomży tego statutu w wyniku reformy administracyjnej kraju z 1999 roku, przywołuje historyczne znaczne Łomży dla Polski i podpiera się danymi GUS i opiniami profesora Przemysława Śleszyńskiego, kierownika Zakładu Geografii Miast i Ludności w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Postuluje on nową reformę administracyjną kraju przestrzegając, że jeśli jej nie będzie, zagrożony jest byt takich miast jak Łomża, Ostrołęka czy Suwałki.  Poseł  Kołakowski w interpelacji dziękuje premierowi za rozpoczęcie budowy Via Baltica i decyzje o przebiegu przez Łomżę linii kolejowej, a także za rządową „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, która potocznie nazywana jest „Planem Morawieckiego”, ale prosi o utworzenie Województwa Łomżyńskiego.
- Panie Premierze, aby nadać Łomży nowego impulsu do rozwoju konieczne jest dokonanie reformy administracyjno-terytorialnej kraju i powołanie nowego Województwa Łomżyńskiego z siedzibą wojewody w Łomży. Obecność urzędowego przedstawiciela Rządu Polski w Łomży, w postaci Wojewody, jego urzędu i urzędników, przełoży się odtworzenie w mieście przedstawicielstw kolejnych instytucji Państwa Polskiego – napisał w interpelacji poseł Lech Antoni Kołakowski.

Pełną treść interpelacji publikujemy w załączniku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę