Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Imprezy w Łomży, Piątnicy i Wiźnie

Sobota będzie pełna atrakcji. Na Starym Rynku w Łomży odbędzie się Jarmark Rozmaitości połączony z inauguracją promującej czytelnictwo wystawy „Zaczytane Ławeczki”, a przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej 8. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W Piątnicy w południe wystartuje Smakoff Piątnica - Festiwal Smaków Regionalnych, a w Wiźnie po południu rozpoczną się dwudniowe obchody związane z 80. rocznicą obrony Wizny we wrześniu 1939 roku.

Jako pierwszy o godzinie 10. wystartuje Jarmark Rozmaitości na Starym Rynku w Łomży. Tradycyjnie mają być artyści, rzemieślnicy czy kolekcjonerzy antyków i różnego rodzaju staroci i producenci przetworzonych produktów rolno-spożywczych pochodzenia naturalnego. Tym razem jarmark połączony będzie z inauguracją projektu  „Zaczytane Ławeczki”, w ramach którego w naszym mieście do końca września zostanie ustawionych 10 ławek w kształcie otwartych książek. Inicjatywa organizowana jest we współpracy z Fundacją Zaczytani.org i ma promować czytelnictwo. Jak przekazuje Grzegorz Daniluk z ratusza przewidziano szereg atrakcji dla najmłodszych. Zobaczą oni teatrzyk multimedialny  Muppet Show wraz z ukochanymi postaciami z bajek KONY Puppets. Będzie też spotkanie z Konradem Konym Czarkowskim, twórcą lalek do filmu Planeta Singli. Daniluk zapowiada, że bajkę o słoniku przeczyta dzieciom prezydent Mariusz Chrzanowski. Ponadto w programie przewidziano m.in. malowanie buziek, animacje dla dzieci, balonowe ZOO oraz spotkanie z Zaczytanym Puchaczem.

O godz. 12.30 na deptaku przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Długiej 13 rozpocznie się zaś 8. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Po akcja społeczna zapoczątkowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku. W tym roku lekturą będą fragmenty „Nowel polskich”: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” Henryka Rzewuskiego. W programie nie zabraknie również innych atrakcji – występów muzycznych, warsztatów plastycznych, konkursów z nagrodami, czy kiermaszu książek.

Smakoff Piątnica
W sobotnie południe w forcie nr 2 w Piątnicy wystartuje „Smakoff Piątnica - Festiwal Smaków Regionalnych”. To – jak przekazuje Monika Orłowska-Laskowska z UG Piątnica - wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest promocja regionalnej kultury i tradycji poprzez smaki. Głównym założeniem naszego wydarzenia jest konkurs kulinarny  w trzech kategoriach tj. konkurs na babkę ziemniaczaną, na kartacze oraz przygotowanie deseru mlecznego. 
- Wszystkie potrawy będą przygotowywane podczas festiwalu i to będzie główna atrakcja, która nada wydarzeniu charakter przyjaznej i otwartej relacji pomiędzy uczestnikami – zaznacza Monika Orłowska-Laskowska dodając, że potrawy będą oceniane przez Jana i Anetę Kuroń. - Dla uczestników przewidziane są nagrody za zajęcie poszczególnych miejsc oraz nagroda specjalna. 

Wiźnieńskie uroczystości
W sobotę po południu rozpoczną się obchody 80. rocznicy obrony Wizny we wrześniu 1939 roku. To były jedne z najcięższych walk w polskiej wojnie obronnej. Bitwa rozegrała się w dniach 7–10 września 1939 roku i jest określana mianem Polskich Termopil. Pomimo dużej dysproporcji pomiędzy siłami polskich obrońców pod dowództwem kapitana KOP-u, Władysława Raginisa, a siłami niemieckimi gen. Heinza Guderiana, stała się bohaterskim epizodem II wojny światowej.
W sobotę o godzinie 15.  na boisku szkolnym w Wiźnie będzie pokaz sprzętu wojskowego i koncerty. Wystąpi lokalny wykonawca Tadeusz Grabowski, kapela Kurpiowska Gminy Łomża, raper Dempsey i zespół Fortece. 
W niedzielę ciąg dalszy uroczystości rocznicowych - przed południem w Wiźnie, a później na Górze Strękowej przy Schronie Dowodzenie, a w którym zginął rozerwany granatem mjr. Władysław Raginis - bohaterski dowódca obony Wizny. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę