Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Radni chcą obniżyć diety radnym

- Do samorządu nie idzie się dla pieniędzy – mówi Dariusz Domasiewcz, wiceprzewodniczący Rady Miasta z klubu Przyjazna Łomża. Wraz z grupą 9 radnych miejskich proponuje obniżenie diet. Poszczególni radni straciliby od 100 zł do ponad 560 zł miesięcznie, a budżet miasta miałby zaoszczędzić do końca tej kadencji samorządu ponad 350 tys. zł. - Musimy zacząć oszczędzać od siebie. - My jaki radni PiS podpisujemy się pod tym wnioskiem – mówiła Marianna Jóskowiak szefowa komisji finansów Rady Miasta podkreślając, że zadłużenie miasta jest bardzo duże.

Wysokość diety poszczególnych radnych i ile stracą na obniżce
Wysokość diety poszczególnych radnych i ile stracą na obniżce

To jakiej wysokości dietę otrzymują poszczególni radni Łomży zależy do funkcji, którą w radzie Miasta pełnią. Zasady ustalania diet określa uchwała z 2007 roku, przy czym wskazuje ona wysokość diety procentowo wobec tzw. „kwoty bazowe” określanej przez rząd. Dziś przewodniczący Rady Miasta Łomży ma 100% tej kwoty czyli ponad 2 tys. zł miesięcznie, a zwykły radny 45%, czyli niespełna 906 zł. 
Wniosek grupy radnych, pod którym w czwartek było 10 podpisów, zmierza do „spłaszczenia” różnic pomiędzy radnymi. Najwięcej na zmianach stracić mieliby wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, których jest trzech.
- Żaden radny, poza przewodniczącym Rady nie będzie otrzymywał więcej niż 1000 zł miesięcznie – tłumaczy Domasiewicz.
- Intencją jest dostosowanie wysokości diety do definicji. Dieta przysługuje za utracone zarobki w związku z wykonywaniem mandatu radnego – podkreśla radny Zbigniew Prosiński. 
Wyliczał, że wiceprzewodniczący Rady, który uczestniczy w dwóch komisjach i jednym posiedzeniu Rady miesięcznie otrzymuje 1500 zł. Radny Prosiński tłumaczył, że to niewiele mniej niż najniższa pensja krajowa, która przysługuje za 40 godzin pracy w tygodniu. 
Z wyliczeń radnych wynika, że po wprowadzeniu zmian budżet miasta miałby zaoszczędzić na dietach radnych 7 tys. zł miesięcznie i ponad 350 tys. zł do końca kadencji.
– To jest na piśmie sformułowany głos, który padał z również z ust innych radnych – radny dodaje  Wojciech Michalak.
Radny Andrzej Podsiadło proponował za co zaoszczędzone na dietach pieniądze można by było przeznaczyć – np. na dofinansowanie pobytu dzieci z Łomży w żłobkach należących do stowarzyszenia Edukator.   
- Nie możemy dzielić dzieci na te, które chodzą do miejskich żłobków i te żłobków Edukatora – mówił. 
Rodzice dzieci posyłanych do miejskich żłobków płaca 1 zł za godzinę, a resztę kosztów pokrywa budżet miasta. W przypadku dzieci, dla których miejsc w tych żłobkach zabrakło, rodzice mogą je posłać do żłobków Edukatora, ale tu muszą całość kosztów pokrywać z własnej kieszeni, bo władze miasta, odmawiają im wsparcia. (zobacz: Antypolityka żłobkowa)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę