Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Premier zatwierdził listę dotacji FDS i... dołożył 21 milionów

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę zadań wybranych do finansowania w ramach tegorocznego Funduszu Dróg Samorządowych na terenie województwa podlaskiego. Informację o złożeniu przez premiera podpisu pod listą, która w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim powstała dwa miesiące temu, wojewoda podlaski otrzymał w piątek. Jedynymi zmianami jakich miał dokonać premier, to zwiększenie o prawie 21 mln zł kwoty dotacji na 25 zadań inwestycyjnych. Dzięki temu tegoroczne środki na dotacje dla gmin i powiatów modernizujących drogi w województwie wzrosły do 353 mln zł, a zrealizowanych miałoby zostać 340 inwestycji. Kilka z nich ma być w Łomży.

Fundusz Dróg Samorządowych to nowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych. Środki na program są blisko sześć razy wyższe niż z dotychczasowych „schetynówek”. Wnioski o nowe dotacje samorządy składały w kwietniu. Na przełomie czerwca i lipca samorządowcy otrzymali z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego lakoniczne pisma informujące o umieszczeniu wniosku na liście, ale bez wskazania wysokości przyznanego dofinansowania, a w przypadku gmin także bez wskazania czy wniosek jest na liście podstawowej czy rezerwowej. Listy te zostały wysłane do Ministerstwa Infrastruktury i po zweryfikowaniu miały zostać przedłożone do premiera do zatwierdzenia. Procedura ta trwała dwa miesiące. W środę wojewoda Bohdan Paszkowski ogłosił, że listy FDS z województwa podlaskiego zostały zatwierdzone przez premiera Mateusza Morawieckiego.
- Te wszystkie zadania, które zostały ujęte na naszych listach podstawowych i rezerwowych, premier uwzględnił, czyli nie dokonywał zmian, przesunięć czy skreśleń. Zmiany, których dokonał premier polegają na tym, że wzbogacił naszą kwotę o kolejne prawie 21 mln zł z rezerwy i te zostało dopisane na 25 zadań inwestycyjnych – tłumaczył wojewoda dodając, że zasadnicza część tych zadań będzie dofinansowana kwotą 80%. - Dziękuję panu premierowi za to, że docenił ten wkład administracji samorządowej w zakresie budowy infrastruktury drogowej – mówił Paszkowski zwracając uwagę, że wraz z rozdysponowanymi wcześniej środkami (69 mln zł) na wnioski składane w ubiegłym roku, w województwie podlaskim na dotacje z FDS będzie ponad 350 mln zł.  
Na zatwierdzonych teraz przez premiera listach podstawowych do dofinansowania jest 290 zadań. To 90 zadań zgłoszonych przez powiaty i 200 przez gminy.  Wojewoda zapowiedział, że listy te będą opublikowane na stronie internetowej PUW. 
Wojewoda poinformował także, że zakończono nabór wniosków w ramach FDS na 2020 roku. 
- Zainteresowanie jest ogromne jeśli chodzi o wykorzystanie środków z Funduszu Dróg Samorządowych – mówił Paszkowski podając, że do PUW w sierpniu wpłynęły 354 wnioski od samorządów z województwa podlaskiego. 97 z nich dotyczy dróg powiatowych, a 257 dróg gminnych. - Łącznie wartość tych zadań, gdyby wszystkie były realizowane, wyniosłaby 766 mln zł  - mówił wojewoda. 

Łomża z FDS zmodernizuje kilka ulic
Już wcześniej władze miasta informowały, że ze złożonych w PUW w kwietniu kilkunastu wniosków o dotacje z FDS kwalifikacje przejść miało 9 zadań. Na realizację części z nich, które miałyby zostać wykonane jeszcze w tym roku, ogłoszono przetargi i w środę otwierano koperty z ofertami firm. Przetarg był podzielony na 6 części. Łącznie na ich realizację zaplanowano wydać 9 mln 240 tys. zł Złożone oferty zbytnio nie odbiegają od wycen miejskich urzędników, co pozwala sądzić, że przetarg zostanie rozstrzygnięty i rozpocznie się przebudowa ulic.

Część I - budowa drogi gminnej nr 101196B, czyli ulic: Stefana Batorego, Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigi, wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej na Osiedlu Wschód w rejonie ulicy Wąskiej w Łomży. Na to zadanie władze miasta planowały wydać 1,9 mln zł, a złożona oferta jest tylko o 65 tys. zł droższa.  

Część II - przebudowa drogi gminnej nr 101175B, czyli sięgacz 1 ul. Nowogrodzkiej o długości 75 metrów  i ul. Łukasińskiego o długości 390 metrów. Miejska wycena wynosi 2,4 mln zł, a oferta jest znacznie niższa 2,04 mln zł. 

Część III - budowa sięgacza ulicy Poligonowej w Łomży o długości 117 m. W ramach niniejszej części zamówienia zaprojektowano dwupasową jezdnię o szerokości 6 m o nawierzchni z betonu asfaltowego z jednostronnym chodnikiem o szerokości 2,0 m oraz parkingiem. Na końcu sięgacza powstanie plac manewrowy umożliwiający zawracanie samochodów ciężarowych. Władze miasta na to zadanie przeznaczały 900 tys. zł, a jedna z ofert opiewa na 730 tys. zł, a druga na 988 tys. zł.

Część IV - przebudowa ul. Małachowskiego (ok. 170 metrów) wraz z przebudową oświetlenia, kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej oraz budową kanału technologicznego teletechnicznego. Na jej przebudowę planowano wydać 1,4 mln zł i prawie tyle wynosi oferta – 1,34 mln zł.

Część V - budowa sięgacza od ul. Poznańskiej do ul. Ciepłej. Zakresem inwestycji objęto odcinek ulicy Poznańskiej o długości 176 m oraz 304 m łącznika od ulicy Poznańskiej do ulicy Ciepłej. Miejska wycena inwestycji to 2,4 mln zł, a wycenia z oferty firmy 2,157 mln zł.   

Część VI - przebudowa ulicy Sosnowej i budowa alejek na cmentarzu komunalnym przy ulicy Przykoszarowej w Łomży przez miejskich urzędników była wyceniana na 240 tys. zł, a ofert opiewają na niemal 400 tys. zł i ponad 620 tys. zł.

Wszystkie te inwestycje miałby zostać zrealizowane do 10 grudnia tego roku przy wparciu środkami z FDS. Według wcześniejszych informacji przyznane miastu dotacje miałyby pokryć 50% kosztów zadań.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę