Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pogrzeb bohaterów września

Szczątki co najmniej siedmiu nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku uroczyście pochowano na dawnym cmentarzu wojskowym przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Ekshumowano je z nieznanego zbiorowego grobu, który podczas prac związanych z modernizacją drogi Łomża – Nowogród, odkryto w ubiegłym roku w Mątwicy. - Doczesne szczątki naszych bohaterów spoczną już teraz w godnym miejscu - mówiła Renata Soszyńska, zastępca Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Pogrzeb żołnierzy zorganizowany w 80. rocznicę wybuch II wojny światowej przebiegał według ceremoniału wojskowego.

Pochowanie szczątków żołnierzy poprzedziła Msza święta sprawowana w intencji żołnierzy polskich poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przewodniczył jej ks. infułat Jan Sołowianiuk. W homilii mówił o męstwie i poświęceniu broniących Ojczyzny żołnierzy i o okrucieństwach wojny i nienawiści.
- Nienawiść rodząca zło, okrucieństwa, wojny powinna być zwalczana przez miłość. Tylko miłość jest twórcza. Miłość  rodzi dobro i pokój. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej modlimy się o zwycięstwo miłości nad nienawiścią – mówił kapłan, podkreślając, że Jezus Chrystus głosi światu miłość bliźniego. 

Podczas Mszy świętej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego było około 200 osób, w tym kilkadziesiąt pocztów sztandarowych: wojska, służb mundurowych, instytucji i szkół. Na środku świątyni ustawiono pięć niedużych trumienek przykrytych biało-czerwonymi flagami. To w nich znajdowały się szczątki co najmniej siedmiu polskich żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku. Przy trumnach stanęła wojskowa asysta wystawiona przez 13. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. W ostatniej drodze żołnierzom września towarzyszyła także kompania honorowa z 18. białostockiego pułku rozpoznawczego. Spoczęli między swoimi - na dawnym cmentarzu garnizonowym przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na którym znajduje się kwartera wojenna, w której wcześniej zostało pochowanych 444 żołnierzy 33, 42, 71 pułków piechoty i 18 pułku artylerii lekkiej, 18 dywizji piechoty oraz podlaskiej i suwalskiej brygad kawalerii wojska polskiego, szczątki których ekshumowano z pól bitewnych września 1939 r. na Ziemi Łomżyńskiej. 

Nim na złożone w mogile trumny spadła ziemia, rozległ się huk salwy honorowej, złożono kwiaty i zapalono znicze, głos zabrało kilka osób. W imieniu organizatorów uroczystości przemawiał prezydent Łomży.
- Dbanie i pielęgnowanie pamięci narodowej jest naszym obowiązkiem wobec tych wszystkich którzy przelali krew za wolną Polskę jak również obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń – mówił Mariusz Chrzanowski podkreślając, że historia to nasza tożsamość.
List na uroczystości przesłał premier Mateusz Morawiecki, a odczytał go Piotr Modzelewski zastępca komendanta głównego OHP. - Żołnierze polskiego września odpowiedzieli na wezwanie historii. Dali świadectwo męstwa i heroizmu. Bohaterowie września i Ci, którzy przez lata okupacji kontynuowali opór pozostawili nam w spadku wielki skarb – niepodległą i wolną Ojczyznę – napisał premier Morawiecki. 
Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała Renata Soszyńska, zastępca Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
- Jednym z zadań IPN-u jest poszukiwanie nieznanych miejsc pochówków naszych bohaterów, przeprowadzanie ekshumacji i urządzanie uroczystych pochówków - tak ja i dzisiaj – mówiła Renata Soszyńska.  - Cieszy mnie szczególnie obecność młodzieży na dzisiejszej uroczystości. I do nich zwracam się z gorącym apelem, aby pamięć o naszych poległych bohaterach przenieśli dalej.  
Przemawiali także posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołkowski. Krynicka wyrażała m.in. „głęboki szacunek i słowa uznania” kombatantom, a Kołakowski dziękował pracownikom IPN-u za wysiłki upamiętnienia naszej historii.  

Kilkadziesiąt minut po uroczystym pochówku żołnierzy września 1939 roku przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na ścianie jednego z bloków przy ul. Polowej odsłonięto mural poświęcony „bohaterom września 1939 roku”. Zaprojektował i wykonał go artysta Rafał Roskowiński. Mural przedstawia głowę, „rzymski profil”, polskiego żołnierza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę