Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Modernizacja oczyszczalni znowu wychodzi za drogo

Główne zdjęcie
Oczyszczalnia ścieków MPWiK Łomża

Na kwoty od 88 milionów do 98 milionów złotych opiewają oferty firm zainteresowanych zleceniem na modernizację oczyszczalni ścieków w Łomży. Miejska Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji po raz czwarty szukało tańszego wykonawcy i ponownie nie udało się tego osiągnąć. Miejska spółka na realizację zadania chciała wydać niespełna 64 miliony złotych.

Od kilku lat władze miasta i MPWiK mówią o pilnej potrzebie modernizacji oczyszczalni ścieków. Przygotowania do niej rozpoczęto jeszcze za prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Od początku planowano, że inwestycję uda się ją przeprowadzić z środków Unii Europejskiej lat 2014-2020. Ze „starej” perspektywy 2007-2013 MPWiK pozyskał unijną dotację (w wysokości 1,5 mln zł) na opracowanie dokumentacji, która stanowiła podstawę do wniosku o środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pierwszy złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek dotyczył dotacji rzędu 47 milionów złotych, przy koszcie całego przedsięwzięcia szacowanym na ponad 68 milionów złotych. Wniosek ostatecznie został odrzucony przez NFOŚiGW, co było pretekstem dokonania przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego wymiany władz miejskiej spółki wodociagowo-kanalizacyjnej. Złożony niedługo później drugi  wniosek o unijną dotację przy czym wartość przedsięwzięcia zmniejszono do 52,3 mln zł, a unijną dotację do 27,1 mln zł. Co ważne projekt obejmował nie tylko modernizację oczyszczalni ścieków, ale także budowy kanalizacji w ulicach Nowogrodzkiej, Polowej czy Szmaragdowej. Te prace wykonano, ale z wyłowieniem wykonawcy głównego zadania, czyli modernizacji oczyszczalni ścieków władze MPWiK mają coraz większe problemy.

Wiosną 2018 roku, gdy władze MPWiK otwierały koperty w pierwszym przetargu na modernizację oczyszczalni informowano, że na realizację zadnia przeznaczono 40 mln zł netto, czyli 49 mln zł brutto. Oferta, która spłynęła od jednej z warszawskich firm, opiewała na ponad 79,8 mln zł. Przetarg unieważniono i ogłoszono drugi, a później trzeci. Ta sama firma z Warszawy za prace w Łomży chciała już najpierw ponad 83,5 mln zł, a później 88,4 mln zł. To było zdecydowanie za drogo choć władze MPWiK znacząco podniosły kwotę jaką chciały na realizacje zadnia wydać do 63,8 mln zł. W ubiegłym tygodniu składano oferty w przetargu ogłoszonym po raz czwarty. Ta sama warszawska firma tym razem prace wyceniała na 88,56 mln zł, ale tym razem złożono cztery oferty. Najtańsza opiewa na kwotę 87 mln 978 tys. 210 zł, a najdroższa na 97 mln 799 tys. 760 zł. 
To oznacza, że najtańsza jest o 24 miliony złotych droższa niż środki jakie zamierzała na inwestycję przeznaczyć miejska spółka.

Dodajmy, że MPWiK Łomża generuje roczne przychody na poziomie ok. 21 mln zł. Wycenia na ok. 90 milionów złotych modernizacja oczyszczalni ścieków byłaby największą z inwestycji realizowaną przez miasta lub miejskie spółki przy wsparciu unijną dotacją. Aby móc ją przeprowadzić MPWiK musiałby zaciągnąć kredyt nawet dwa razy wyższy niż przyznana dotacja. 
Nie wiadomo czy władze spółki i miasta zdecydują się na rozstrzygnięcie przetargu czy też będą po raz piąty szukać tańszego wykonawcy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę