Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Strefa wolności od alkoholu i narkotyków w Łomży

- Miesiąc sierpień tradycyjnie jest poświęcony, przede wszystkim, abstynencji i trzeźwości Polaków – mówi Joanna Kleczyńska, od 32 lat działająca w Bractwie Trzeźwości imienia św. Maksymiliana Kolbe w Łomży, które współorganizuje 4-dniowy cykl spotkań, modlitw i nabożeństw o trzeźwość narodu polskiego oraz imprez rozrywkowych bez alkoholu. Społecznicy nadali temu nazwę „Strefa wolności”. - W tym czasie odbywają się wydarzenia o charakterze patriotycznym, związane z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz 39. rocznicą Sierpnia '80, gdy Polacy skutecznie zbuntowali się przeciwko agresji i dominacji rosyjskiej i sowieckiej. Jako Koalicja Trzeźwości w Łomży chcemy zaakcentować, że łomżyniacy umieją razem spotkać się, modlić i bawić bez alkoholu i narkotyków.

Koalicja Trzeźwości w Łomży powstała tuż po spotkaniu z red. Rafałem Porzezińskim w Centrum Kultury Szkół Katolickich przy ul. Sadowej. 23. lipca publicysta, który zmagał się z uzależnieniem od nałogowego hazardu, przedstawił, jak dla ratowania zdrowia zastosować program 12 kroków, od połowy lat 30. XX wieku stosowany we wspólnocie Anonimowych Alkoholików. Obecni wówczas ludzie podjęli inicjatywę, by w większym gronie propagować abstynencję i trzeźwość, prezentować programy profilaktyczne, organizować spotkania z mądrymi i doświadczonymi ludźmi, prowadzić szkolenia i warsztaty terapeutyczne. Premierowa „Strefa wolności” od czwartku do niedzieli jest ich propozycją spędzania czasu w sposób radosny, wartościowy, wspólnotowy, ale bez grama alkoholu. - Szczęśliwe życie jest możliwe bez sięgania po trujące i zabójcze używki, narkotyki i dopalacze – przekonuje współorganizatorka. - Chcemy szerzyć dobro, jakim jest świadomy wybór abstynencji, i pokazać światu, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, że dorośli ludzie nie potrzebują „wspomagaczy”.

Trzeźwościowa „Strefa wolności” to też alternatywa myślowa dla obserwatorów i uczestniczących w życiu społecznym i kulturalnym Łomży. Pokrywa się w czasie z największą doroczną imprezą w mieście – Gościńcem Łomżyńskim na Muszli, gdzie na koncerty przychodzi zwykle ok. 10 tysięcy ludzi. Gościniec początku prezydentury Mariusza Chrzanowskiego obywał się bez stoisk z piwem, jako impreza rodzinna, finansowana obficie z budżetu miasta. Nieoczekiwanie, ten sam prezydent, dumny przez lata z trzeźwej Łomży, stał się w tym roku organizatorem imprezy, gdzie piwo będzie się lać na oczach tysięcy osób młodocianej publiczności strumieniami. A pewnie do gardła i mózgu.

Modlitwa, refleksja i zabawa od czwartku do niedzieli
„Strefę wolności” zainauguruje o godzinie 18. w czwartek, 29. sierpnia, msza w intencji trzeźwości narodu polskiego. Odprawi ją biskup Tadeusz Bronakowski w kościele Ojców i Braci Kapucynów, gdzie przez ćwierć wieku pomagał uzależnionym Ojciec Apolinary (zm. w 2016). Potem chętni do zabawy spotkają się w pobliskim Domku Pastora i ogrodzie. Oprócz tańców, będą konkursy, ciasta i okazja do rozmów przy kawie i herbacie od godz. 19. do 22. W piątek strefowicze przeniosą się do parafii św. Andrzeja Boboli przy Wąskiej. Odmówią przy grocie Matki Boskiej Fatimskiej różaniec w intencji trzeźwości rodzin, rodziców i dzieci. Po mszy św. o godz. 18. - czyli o godz. 19. na ulice sąsiadujące Osiedla Południe i parafii Bobolańskiej ruszy wędrowna Droga Krzyżowa. Będzie tym pochodem modlitewnym symbolicznie wieńczyć sierpień jako miesiąc pielgrzymkowy przez Krzyż Chrystusa, dźwigany na co dzień przez tysiące cierpiących uzależnionych i poszkodowane rodziny. 

Sobota w kościele św. Andrzeja zostanie uświetniona o godz. 18. mszą św. w intencji łomżyńskich samorządowców, po czym Teatrzyk Żywego Słowa Logos Witolda Długozimy wystawi widowisko poetycko-muzyczne „Serce Polski w sercu Maryi”.  Niedzielne msze w kościele św. Andrzeja będą mieć niezwykłego kaznodzieję - księdza alkoholika Wiesława Kondratowicza, twórcę ośrodka dla leczenia księży i zakonników w Kowalewie, Wielkopolska. Niedzielna „Strefa Wolności” zacznie się o godz. 15. mszą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901 – 1981). Intencją będzie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia oraz pomyślność mieszkańców i pracowników z tej ulicy. Na godzinę 16. zaplanowano w górnym kościele spotkanie z red. Piotrem Romaniukiem, autorem książki „Stefan Kardynał Wyszyński wobec trzeźwości narodu”. Dziekan Akademii Rodzica ŁCM Katarzyna Jankowska zaprasza na godz. 16. 30 na Wyszyńskiego 2 lokal 6, zaś dr Waldemar Pędziński do ŁCM na „sesję marzeń” o godz. 17. przy Wyszyńskiego 9, gdzie później odbędzie się spotkanie integracyjne z posiłkiem. W sali przy kościele św. Andrzeja Boboli o godz. 19. zacznie się miting otwarty AA. O wolności od alkoholu będą opowiadać sami uzależnieni.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę