Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Dożynki z premierem w Kolnie

To będzie największa tego typu impreza w regionie. W Niedzielę w Kolnie odbędzie się „rządowe” II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi. W południe będzie Msza święta, poświęcenie wieńców, korowód dożynkowy i wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Przed wieczorem Koncert Szymona Wydry z zespołem Carpe Diem, a przez cały dzień piknik rodzinny z atrakcjami i zabawami dla dzieci.

- Celem święta zainicjowanego przez premiera Morawieckiego jest podziękowanie rolnikom i mieszkańcom wsi za trud pracy, ale także przekazywanie wartości i kontynuowanie tradycji.  – mówił dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.  
Wojewoda wskazał, że województwo podlaskie jest regionem rolniczym, które słynie głównie z rozwiniętego mleczarstwa, gdzie działają wiodące w kraju mleczarnie, hoduje się bydło mleczne, produkuje i przetwarza mleko. Ocenił, że organizacja Święta Wdzięczności w Kolnie to „wyróżnienie” dla województwa podlaskiego jako regionu, gdzie „siła rolników, siła polskich hodowców, osób, które uprawiają ziemię, jest bardzo znaczna”, a wieś odgrywa ważną rolę w życiu społecznym regionu i kraju.

Burmistrz Kolna Andrzej Duda mówił, że powiat kolneński jest typowym powiatem rolniczym, gdzie wielu rolników specjalizuje się w produkcji mleka. Przypomniał, że w latach 90-tych XX w. realizowano pionierskie projekty we współpracy z partnerami z Holandii w dziedzinie ekologicznej hodowli krów i produkcji mleka. Podkreślił, że niedzielne święto będzie okazją do promocji całego regionu, jego dorobku, wytwarzanych ekologicznych produktów spożywczych.

II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi w Kolnie rozpocznie się w niedzielę w południe na terenie przy ul. Kolejowej 14. Scenariusz imprezy przewiduje Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, która rozpocznie się o godzinie 12.00. W jej trakcie będzie poświęcenie wieńców dożynkowych, a po jej zakończeniu ruszy korowód dożynkowy po którym rozpocznie się część oficjalna wydarzenia z prezentacją obrzędu żniwnego, przemówieniami premiera Morawieckiego i ministra Ardanowskiego.  
Będzie także uroczyste wręczenie medali i dyplomów, występy zespołów ludowych, a na koniec  ok. godz. 16.15 Koncert Szymona Wydry z zespołem Carpe Diem. 

Organizatorzy zapewniają, że Święto będzie miało charakter pikniku rodzinnego. Koła gospodyń i lokalni wytwórcy będą prezentować lokalną żywność - będą stoiska z produktami do degustacji 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę