Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Podwyżka śmieci za dwa tygodnie

W Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego opublikowano wczoraj nowe uchwały śmieciowe Rady Miejskiej Łomży. Wchodzą w życie 14 dni od publikacji. Jedna z nich wprowadza wysokie podwyżki opłat za śmieci. Odczują je przede wszystkim osoby mieszkające samotnie. W blokach podwyżka sięga niemal 100%, a w domkach jednorodzinnych prawie 70%. Dla większych gospodarstw tegoroczne podwyżki opłat za śmieci wynoszą ponad 50%. Za podwyżką opłat za śmieci głosowało 13. z 23. miejskich radnych... Podajemy ich nazwiska.

Wyniki głosowania radnych miasta w sprawie podwyżki opłat za śmieci
Wyniki głosowania radnych miasta w sprawie podwyżki opłat za śmieci

W grudniu ubiegłego roku prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski sam (jednoosobowo) zdecydował o podniesieniu o 40% opłaty za najpopularniejsze komunalne odpady zmieszane (kod 200301), przywożone na miejskie wysypisko śmieci w Czartorii koło Miastkowa. Podwyżka opłat „na bramie” w Czartorii, weszła w życie od 1 marca. Od tego czasu są one dużo wyższe niż w tego typy zakładach w okolicy. Za tonę komunalnych śmieci zmieszanych opłata w Czartorii wynosi 395 zł netto. W zakładzie koło Grajewa jest to 285 zł netto, a w pobliskim Czerwonym Borze te same odpady „bez popiołów i frakcji zielonej” kosztują 257 zł netto, a „z popiołem i frakcją zieloną” 297 zł netto. 

Kosztowny problem... 
Po wprowadzeniu przez Chrzanowskiego podwyżki w zakładzie Czartorii koszty gospodarki śmieciowej w Łomży gwałtownie wzrosły. Prezydent usiłował je przerzucić na mieszkaniowców już kilka miesięcy temu, ale jego wnioski o podwyżki opłat najpierw lutym, a później w kwietniu były odrzucane przez Radę Miejską. Dopiero w lipcu prezydentowi udało się zebrać większość popierających go radnych. Wówczas radnym przedstawiono dwa możliwe warianty. Pierwszy zakładał podwyżkę o ok. 40% na stałe, drugi (B) dużo wyższą podwyżkę w tym roku - od ok. 60% do niemal 100% i obniżenie nieco opłat od stycznia 2020 roku. Podczas sesji 10 lipca większość radnych opowiedziała się za wariantem B, ale łomżyńskie uchwały śmieciowe unieważniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku wskazując, że są to buble prawne zawierające niespójne zapisy m.in. co do terminu wejścia w życie. W ubiegłym tygodniu na zwołanej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej błyskawicznie wysokie stawki opłat z śmieci uchwalono jeszcze raz. 
Za ponownym przyjęciem podwyżek opłaty śmieciowej głosowało 13. z 23. radnych miasta. Oto oni: Maciej Andrzej Borysewicz, Witold Chludziński, Waldemar Ireneusz Cieślik, Hanka Gałązka,  Andrzej Janusz Grzymała, Alicja Konopka, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Andrzej Podsiadło, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska, Mariusz Tarka i Andrzej Wojtkowski. 

W efekcie wprowadzone na ten rok ceny śmieci w Łomży będą należały do najwyższych w kraju – zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarstwa jednoosobowe. Mieszkający samotnie mieszkańcy bloków w tym roku za śmieci mają płacić miesięcznie po 63 zł jeśli śmieci nie są segregowane i 29 zł miesięcznie jeśli są segregowane. W domkach jednorodzinnych jednoosobowe gospodarstwa miesięcznie za śmieci mają płacić 103 zł jeśli śmieci nie segregują i 40 zł jeśli segregują. 
W przypadku większych gospodarstw (składających się z 2 i więcej osób) opłata miesięczna za śmieci w tym roku ma wynosić:
- w blokach  63 zł jeśli śmieci, które nie są segregowane i  38 zł gdy są segregowane. 
- w domkach 103 zł za śmieci niesegregowane i 60 zł za segregowane.

Niesprawiedliwe opłaty
Takie stawki opłat mają obowiązywać do końca tego roku. Podczas lipcowej dyskusji o cenie śmieci władze miasta po raz pierwszy oficjalnie przyznały, że obowiązujący w Łomży system opłat jest niesprawiedliwy. Wprowadza większe obciążenia dla mieszkających samotnie, a faworyzuje większe rodziny. Zaproponowano, że zostanie powołany zespół radnych miasta, który opracuje nowy bardziej sprawiedliwy system opłat, ale póki co takiego zespołu nie powołano. 
W przyjętej nowej uchwale, po unieważnieniu poprzedniej przez RIO, są zapisy gwarantujące mieszkańcom, że wprowadzane teraz bardzo wysokie stawki opłat będą obowiązywały jedynie do 31 grudnia 2019 roku.  Jeśli w tym czasie władze miasta nie opracują nowego bardziej sprawiedliwego sposobu rozliczenia kosztów gospodarki śmieciowej pomiędzy mieszkańców, od 1 stycznia 2020 roku w mieście zaczną obowiązywać nowe, tym razem trochę obniżone opłaty. 

Zabudowa jednorodzinna (domki) wysokość opłaty miesięcznej
Odpady niesegregowane: do 31 grudnia 2019 r. - 103 zł (wzrost o 78%), a od 1 stycznia 2020 roku 100 zł
Odpady segregowane:
- gospodarstwa jednoosobowe: do 31 grudnia 2019 r. - 40 zł (wzrost o 65%), od 1 stycznia 2020 r. – 30 zł
- gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób: do 31 grudnia 2019 r. - 60 zł (wzrost o 54%), od 1 stycznia 2020 - 51 zł 

Zabudowa wielorodzinna (bloki) wysokość opłaty miesięcznej
Odpady niesegregowane: do 31 grudnia 2019 r. -  63 zł (wzrost o 80%), od 1 stycznia 2020 r. - 60 zł 
Odpady segregowane:
- gospodarstwa jednoosobowe: do 31 grudnia 2019 r. - 29 zł (wzrost o 94%), od 1 stycznia 2020 r. – 20 zł 
- gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób: do 31 grudnia 2019 r. - 38 zł (wzrost 59%), od 1 stycznia 2020 r. - 30 zł


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę