Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Mleko dalej tanieje, a ziemniaki drożeją

Z miesiąca na miesiąc spada cena po jakiem rolnicy sprzedają mleko. W lipcu, według wyliczeń GUS, średnia cena skupu mleka w województwie podlaskim wyniosła 134,74 zł za hektolitr. To prawie 3 zł taniej niż czerwcu i o ponad 17 zł taniej niż w styczniu.

Wykres obrazujący wzrost ceny ziemniaków w Polsce (źródło GUS)
Wykres obrazujący wzrost ceny ziemniaków w Polsce (źródło GUS)

Mimo spadku cen rolnicy z województwa podlaskiego za dostarczane do mleczarń mleko nadal otrzymują najwięcej w kraju. W lipcu średnia cena skupu mleka w Polsce wyniosła już tylko 130 zł i 16 groszy za hektolitr, czyli 100 litrów. W porównaniu z czerwcem spadła o prawie 2 zł, a w porównaniu do ceny z stycznia o 10 zł.     

Ziemniaki coraz droższe
Według wyliczeń GUS w lipcu 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen ziemniaków oraz żywca: wołowego i drobiowego.
W lipcu w skupie za ziemniaki płacono średnio 108,82 zł/dt, tj. więcej o 11,9% niż przed miesiącem i o 98,1% niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (203,51 zł) wzrosła zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,9%, a w stosunku do ubiegłego roku aż o 102,6%.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę