Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Trąba powietrzna nad doliną Narwi

- Po raz pierwszy coś takiego widziałem na własne oczy – opowiada Jarosław Szymański. Mężczyzna w środę po godzinie 16. z kolegą wracał do Łomży drogą z Mężenina przez Gać. - W pewnym momencie zauważyłem wznoszące się dwa wiry z chmury nad doliną Narwi. Ja kierowałem więc dałem koledze telefon, żeby zrobił zdjęcia. To robiło ogromne wrażenie – dodaje.

Według specjalistów tego typu zwisające z chmur leje z chmury burzowej stanowi ok. 10% całego procesu, który wówczas zachodzi. Większe trąby powietrzne powstają z superkomórki burzowej lub innej nawałnicy i trwają dłużej niż pozostałe. Kiedy burze zaczynają wirować, reagują z wiatrami będącymi na dużych wysokościach, co wywołuje spiralne ruchy lejka. 
- Padało wcześnie, gdy jechaliśmy to był skraj tej chmury. Najpierw były dwa leje, a później jeszcze jeden. Widać było jakby powoli się podnosiły – opowiada mężczyzna wskazując, że po raz pierwszy zetkną się z takim zjawiskiem. - To robiło ogromne wrażenie. Że coś takiego może się tworzyć w okolicach Łomży – mówi. 
Tymczasem specjaliści podają, że ostre zmiany pogody mogą spowodować, że częstotliwość występowania tego zjawiska się zwiększy. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę