Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@
logo województwa podlaskiego

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska nową dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sz

Główne zdjęcie
Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska nową dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to największa i najważniejsza placówka kultury należąca do samorządu województwa podlaskiego. Łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej, ale jej nowoczesny budynek przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku jest także miejscem wystaw, konferencji i pokazów. Od 1 września Operą i Filharmonią Podlaską będzie kierowała prof. Ewa Iżykowska-Lipińska. We wtorek (13 sierpnia br.) Zarząd Województwa Podlaskiego, akceptując wyniki przeprowadzonego wcześniej konkursu, powołał ją na stanowisko Dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Nowa Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki razem z członkami Zarządu Województwa i dyrektorką Biura Kultury UM WP.
Nowa Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki razem z członkami Zarządu Województwa i dyrektorką Biura Kultury UM WP.

Profesor Ewa Iżykowska-Lipińska została wskazana na to stanowisko przez komisję konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Komisja po przesłuchaniach kandydatów w dniu 8 sierpnia br. zdecydowała, iż spośród pięciu osób ubiegających się o to stanowisko - najlepszą kandydatką jest prof. Iżykowska-Lipińska. Zarząd województwa podczas wtorkowego posiedzenia zgodził się z wyborem komisji i powołał profesor Iżykowską -Lipińską na cztery sezony artystyczne – od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2023 roku.

Artystka i menadżer
Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska ma niezwykle bogaty życiorys artystyczny i zawodowy. Jest śpiewaczką (sopran, mezzosopran), aktorką i reżyserką. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała śpiew solowy oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Ukończyła też podyplomowe studia „Zarządzania kulturą w strukturach europejskich” w Polskiej Akademii Nauk.
Jako śpiewaczka pracowała pod kierunkiem prof. Lidii Małachowicz, prof. Kazimiery Goławskiej, prof. Ewy Wdowickiej. Kontynuowała swoje studia w Accademia Chigiana w Sienie pod kierunkiem Giorgio Favaretto oraz Ettore Campogagliani. Następnie studiowała w mediolańskiej La Scali pod kierunkiem Giulietta Simionato, Eduardo Muellera, oraz Antonio Tonini. Pracowała również pod kierunkiem Brigitt Nilson.
Występowała na scenach koncertowych i operowych z wybitnymi polskimi i światowymi artystami, współpracowała m.in. z Krzysztofem Pendereckim. Do jej osiągnięć artystycznych należy też udział w realizacji opery „Manekiny” w Teatrze Wielkim w Warszawie, występ jako Tosca w operze „Tosca” w Korei Południowej. W 2011 roku prof. Iżykowska-Lipińska wystąpiła na Placu św. Piotra w Rzymie w czasie beatyfikacji Jana Pawła II.
Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska jest również laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki K. Szymanowskiego, Belvedere w Wiedniu, czy Mozart Competition w Alessandrii (Włochy).
Oprócz doświadczenia artystycznego nowa dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej ma też doświadczenie w zarządzaniu. W latach 2005 – 2007 była wicedyrektorem Keimung Fryderyk Chopin Academy of Music w Korei Południowej. Od 2019 roku kierownik pracowni musicalu Uniwersytetu F. Chopina w Warszawie. Jest prezesem Fundacji Arte Eva, promującej młode talenty muzyczne, a od 2018 roku organizuje konkurs wokalny Viva Calisia w w Kaliszu.

Strona instytucji OiFP: https://www.oifp.eu/


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę