Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Łuba przewodniczącym rolników łomżyńskich

Główne zdjęcie
Zdzisław Łuba przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży.

Zdzisław Łuba ponownie został przewodniczącym Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży. - Mimo, że jestem pyskaty, to widocznie są zadowoleni z mojej pracy – mówi Łuba, który funkcję pełni od marca 2017 roku, a po dzisiejszych wyborach ma ją pełnić przez kolejne cztery lata. Wybrani w lipcu w wyborach powszechnych nowi członkowie rady wybrali także delegata na Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej. Został nim Ireneusz Kossakowski z gminy Wizny.

Izba rolnicza to instytucja samorządu gospodarczego reprezentująca interesy rolników, producentów rolnych, osób prowadzących gospodarstwa rolne. Są wybierane w powszechnych wyborach rady powiatowe, utworzone przez wskazanych przez nie delegatów rady wojewódzkie, oraz tworzone ma poziomie krajowym przez wszystkie izby Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Wybory do Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży odbywały się 28 lipca, przy czym faktyczne wybory przeprowadzono jedynie w gminach Miastkowo i Piątnica. Rada liczy 19 członków – 1 z miasta Łomży i po 2 z gmin powiat, i w większości z nich dokładnie tylu było zgłoszonych kandydatów, dlatego wyborów nie trzeba było przeprowadzać. 
Dziś po raz pierwszy na wspólnym posiedzeniu zebrali się członkowie nowej Rady Powiatowe, a by wybrać swojego przewodniczącego i delegata na Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej. O funkcję przewodniczącego ubiegało się dwóch kandydatów. Dotychczasowy przewodniczący Zdzisław Łuba – delegat wybrany z gminy Śniadowo, oraz Józef Adam Maślak – delegat z gminy Piątnica. Wygrał Łuba zdobywając 16 głosów, a Maślaka poparło 3 radnych. 
- Czuję się w obowiązku, że trzeba dalej działać – mówił po wyborach na przewodniczącego Zdzisław Łuba. Zapewnia, że nie chce, aby Izba stała się narzędziem walki politycznej, tylko pracy na rzecz rolników. - Bardzo źle jest w produkcji rolniczej. Susza, ASF, problem taniej wołowiny – tak tania nigdy jeszcze nie była. Warzywa też słabo obrodziły, ale cena jest wysoka, tylko że niewielu jest „badylarzy”, a i dla klientów jest już za drogo – mówi Łuba.      
Na początek nowej kadencji przygotował plan, tego co powinno się zmienić, aby izby rolnicze miały realny wpływ na to co dzieje się na wsi. 
- Nasza sytuacja jest trudna i powinniśmy mieć prawo otwarcie walczyć o swoje interesy, a nie być tylko po to, żeby akceptować to co nam władze narzucą – napisał Łuba wskazując, że „obecnie nasz głos nie ma wielkiego znaczenia, a konsultacje z nami są fikcją, nie mamy żadnego wpływu na to co będzie uzgodnione przez władze centralne”. - Centralne władze powinny wreszcie zrozumieć, że jesteśmy samorządem rolniczym, więc w naszych sprawach lokalnych jesteśmy bardziej kompetentni od urzędników administracji rządowej. 

Potrzebne pieniądze i... wsparcie
- Jednym z ważnych zadań Izby Rolniczej w powiecie powinno być jednoczenie środowisk wiejskich na rzecz rolnictwa i jego otoczenia oraz bezpośrednia współpraca z samorządami poszczególnych gmin w zakresie pozyskiwania środków na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Istotnym są również starania o poszerzenie kompetencji dla samorządu rolniczego oraz reprezentowanie Izby Rolniczej przez naszych członków bezpośrednio w samorządach. Realizacja tych zadań jest dla nas ważna, jako rolnicy widzimy nasze problemy na co dzień.
Aby realizować te zadania musimy mieć do tego nie tylko możliwości, lecz również minimum środków finansowych – podkreślał Łuba  proponując, aby część pieniędzy, które są ustawowo z poszczególnych gmin kierowane do Izby Rolniczej były bezpośrednio wpłacane do biur w powiatach. - Obecnie kwoty, które sporadycznie otrzymujemy (rady powiatowe izb rolniczych – dop. red.) nie są wystarczające na zaspokojenie potrzeb biur – dodawał postulując także wypłacanie diet, podobnych do tych dla sołtysów, dla przedstawicieli Izb Rolniczych uczestniczących w sesjach Rad Gminy. 
Łuba prosił członków Izby „o wsparcie naszych działań i poparcie przedstawionych przeze mnie propozycji, bo jak sami o siebie nie zadbamy, to nikt nas w tym nie wyręczy”. 

To wsparcie otrzymał zostając wybrany na kolejna kadencję przewodniczącym Powiatowej Rady PIRol w Łomży. Delegata powiatu łomżyńskiego na Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej został wybrany Ireneusz Kossakowski z gminy Wizny. W tej roli zastąpił on Zbigniewa Pawła Długozimę z gminy Miastkowo. 

Oto członkowie nowej Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży. 
Łomża (miasto) - Jerzy Lenczewski
Jedwabne: Zbigniew Karol Bagiński i Michał Konopka
Łomża (gmina): Radosław Jasiński i Mieczysław Kaliściak
Miastkowo: Stanisław Witold Chojnowski i Zbigniew Paweł Długozima
Nowogród: Kazimierz Jan Dąbkowski i Paweł Parzych
Piątnica: Józef Adam Maślak i Krzysztof Weber
Przytuły: Sławomir Rogowski i Kazimierz Żebrowski
Śniadowo: Kazimierz Korytkowski i Zdzisław Łuba (przewodniczący)
Wizna: Ireneusz Kossakowski (delegat na Walne PIRol) i Agata Skrodzka
Zbójna: Tadeusz Gadomski i Andrzej Kowalczyk 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę