Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Nida i Nona w Policji

Owczarki belgijskie Nida i Nona to psy patrolowo – tropiące, które jako „nowi czworonożni funkcjonariusze rozpoczęli służbę na ulicach Łomży”. Będą tropić ślady pozostawione przez przestępców, pomogą w poszukiwaniu osób zaginionych i zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców Łomży. Przez blisko 5 miesięcy starsi posterunkowi Mateusz Chaberek i Michał Dęby, wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami, ćwiczyli pod okiem najlepszych instruktorów w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

- Oba psy są przygotowane do wykonywania zadań w służbie patrolowej i do tropienia przestępców – mówi starszy posterunkowy Mateusz Chaberek, dla którego Nona jest jego pierwszym psem służbowym. Funkcjonariusz w Policji służy od dwóch lat, a praca przewodnika psa służbowego jest tym o czym myślał już od dawna. – Kocham zwierzęta, mam w domu młodego owczarka niemieckiego, więc tym bardziej sprawia mi ogromną radość możliwość pracy z czworonogiem – dodaje.

Nida to pies służbowy, którego opiekunem jest starszy posterunkowy Michał Dęby. – Nida, tak jak i Nona, jest radosna, aktywna, bardzo kontaktowa. Chętnie pracuje. Wiem, że sprawdzi się doskonale, bo potrafi właściwie zareagować w momencie, gdy jest taka potrzeba. – opowiada z pasją o swoim czworonożnym partnerze. Funkcjonariusz, podobnie jak jego kolega, ma dwa lata służby i też chciał pracować ze zwierzętami. – Jest to zobowiązujące zadanie. Poza podstawowymi obowiązkami wynikającymi ze służby, trzeba codziennie między innymi nakarmić psa, pobawić się nim i zapewnić aktywne zajęcia. Ale to daje ogromną satysfakcję. Te psy są bardzo inteligentne i wiem, że można na nich polegać – dodaje.

Nida ma już za sobą pierwsze tropienie. Nona jeszcze nie. Razem z innymi czworonożnymi funkcjonariuszami z łomżyńskiej jednostki, będą się regularnie szkolić, aby podtrzymywać sprawność, doskonalić nabyte umiejętności i być w gotowości do podjęcia skutecznej pracy w terenie. Wczoraj takie szkolenie odbyło się przy parafii Krzyża Świętego w Łomży. Pod czujnym okiem ratowników medycznych z GR Nadzieja uczestniczyli w nim przewodnicy psów służbowych garnizonu podlaskiego wraz z czworonożnymi partnerami. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę