Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Sesja nadzwyczajna o śmieciach i alkoholu

Główne zdjęcie
Ratusz

Tuż przed długim weekendem, w środę, 14 sierpnia 2019 roku o godz. 17.00, ma odbyć się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Łomży. Porządek obrad ma tylko trzy punkty – dwa z nich dotyczą ponownego przyjęcia unieważnionych we wtorek przez Regionalną Izbę Obrachunkową uchwał śmieciowych, a trzeci zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzji wojewody, który unieważnił uchwałę o zwiększeniu liczby koncesji na handel mocnymi alkoholami w mieście. Wszystkie trzy uchwały były podejmowane na sesji 10 lipca.

Z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej wystąpiło sześciu radnych: Maciej Borysewicz, Andrzej Grzymała, Artur Nadolny, Andrzej Wojtkowski, Stanisław Oszkinis i Witold Chludziński. Wszyscy oni 10 lipca głosowali za przyjęciem unieważnionych przez organy nadzoru aktów prawnych.  Ich decyzje opisywaliśmy szerzej: Sklepów z wódką w Łomży nie będzie więcej? oraz Wielka podwyżka opłat za śmieci zatrzymana?

W skrócie: wojewoda uchwałę zwiększającą w mieście liczbę koncesji na handel winami i wódkami w sumie o 50 unieważnił, bo: „Rada Miejska nie uwzględniła przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ukierunkowanych na ograniczanie dostępności alkoholu i skupiając się wyłącznie na polepszeniu sytuacji handlowej lokalnych przedsiębiorców, naruszyła tym samym obowiązujący porządek prawny.”
Regionalna  Izba Obrachunkowa uchwały śmieciowe uznała zaś za buble prawne: zawierały niespójne zapisy odnośnie wejścia w życie przepisów, a stosując się do uchwalonego pouczenia zawartego we wzorze deklaracji o wysokości opłaty za śmieci, nie dawało możliwości prawidłowego obliczenia opłaty. 

Bublowate uzasadnienie 
Wnioskujący o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni uzasadnienie przedstawili jedynie w stosunku do jednej z uchwał śmieciowych. Nie napisali w nim, że RIO unieważniła te uchwały bo były bublami prawnymi. Napisano natomiast, że zmiana „wiąże się z badaniem nadzorczym (…)” „RIO odniosło się do konieczności doprecyzowania (...)” „Dodatkowo po analizie załącznika nr 1 do uchwały dopatrzono się błędów pisarskich”.    
Czyli rzekomo było prawie bardzo dobrze.
Stawki proponowanych opłat za śmieci są takie same jak w unieważnionej uchwale – wyższe miałyby obowiązywać do końca tego roku, po czy zaczęłyby obowiązywać nieco niższe. Inaczej zapisano artykuły dotyczące wejścia w życie nowych przepisów. Bardzo wysokie opłaty miałby wejść w życie z dniem wejścia w życie uchwały i obowiązywać do 31 grudnia 2019 r.. Standardowo wejście w życie przepisów prawa miejscowego nastepuje 14 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Czyli, jeśli ponownie podwyżkę uchwali większość radnych, wysokie stawki opłat za śmieci w Łomży powinny zacząć obowiązywać od września.   

Proponowane stawki opłat za śmieci
Zabudowa jednorodzinna (domki)
Odpady segregowane
- gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób: dotychczasowa cena 39 zł, do końca roku byłoby  60 zł, od stycznia 2020 - 51 zł 
- gospodarstwa jednoosobowe: dotychczasowa cena 24 zł, do końca roku 40 zł, od 2020 roku – 30 zł
Odpady niesegregowane: dotychczasowa cena 58 zł, po podwyżce 103 zł, a od 1 stycznia 2020 roku 100 zł.

Zabudowa wielorodzinna (bloki) 
Odpady segregowane
- gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób: dotychczasowa cena 24 zł, nowa cena 38 zł, a od 2020 r. - 30 zł miesięcznie
- gospodarstwa jednoosobowe: dotychczasowa cena 15 zł, podwyżka na 29 zł, a na 2020 roku – 20 zł miesięcznie.
Odpady niesegregowane: dotychczasowa cena 35 zł, zdrożeją na 63 zł, a od 1 stycznia 2020 r. - 60 zł miesięcznie

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę