Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wielka podwyżka opłat za śmieci zatrzymana?

Główne zdjęcie
Zakład przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów w Miastkowie

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku stwierdziła nieważność uchwał śmieciowych podjętych przez Radę Miejską Łomży 10 lipca. Jedna z nich wprowadzała od września gigantyczną od ponad 50% do niemal 100% podwyżkę opłat za śmieci. Mieszkający samotnie łomżanie do końca roku mieli za śmieci segregowane płacić po 40 zł miesięcznie w przypadku mieszkania w domach jednorodzinnych i 29 zł miesięcznie, gdy mieszkają w blokach. To najwyższe ceny w Polsce. - RIO uchwały unieważniła, ale nie ze względu na wysokość opłat, ale ze względu na zawarte w nich niespójne zapisy odnośnie wejścia w życie przepisów – tłumaczy Dariusz Renczyński, prezes RIO Białystok. - Obie uchwały Rady Miejskiej Łomży stanowią akty prawa miejscowego, których postanowienia powinny być formułowane w sposób zrozumiały dla adresatów i niebudzący wątpliwości interpretacyjnych.

W grudniu ubiegłego roku prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski sam (jednoosobowo) zdecydował o podniesieniu m.in. o 40% opłaty za najpopularniejsze komunalne odpady zmieszane (kod 200301), przywożone na miejskie wysypisko śmieci w Czartorii koło Miastkowa, którym zarządza miejska spółka śmieciowa ZGO. Podwyżka opłat „na bramie” w Czartorii, weszła w życie od 1 marca, powodując, że opłata jest dużo wyższa niż w tego typu zakładach w okolicy. Za przyjęcie tony komunalnych śmieci zmieszanych ZGO żąda 395 zł netto. W zakładzie koło Grajewa to 285 zł netto, a w pobliskim Czerwonym Borze te same odpady „bez popiołów i frakcji zielonej” kosztują 257 zł netto, a „z popiołem i frakcją zieloną” 297 zł netto. 

Bulel z wysoką ceną śmieci
Prezydent Łomży podwyżkę podatku śmieciowego chciał wprowadzić już wcześniej, ale większość radnych nie zgodziła się dwukrotnie - w lutym i kwietniu - na proponowane podwyżki opłat najpierw o ponad 20 %, a później ok. 25% . W lipcu po raz trzeci pojawił się prezydencki projekt jeszcze wyższej podwyżki. Radnym przedstawiono dwa warianty. Pierwszy (A) zakładał podwyżkę o ok. 40%, drugi (B) wyższą od ok. 60% do niemal 100% podwyżkę od września do grudnia tego roku i obniżenie nieco opłat od stycznia 2020 roku. Tłumaczono to chęcią pokrycia „dziury w budżecie” miasta, z którego opłacane są rachunki wystawiane przez ZGO za przyjęcie śmieci na wysypisku i przez firmę Błysk, która zajmuje się ich zebraniem w Łomży i dowiezieniem do Czartorii. Ostatecznie, po dłuższej dyskusji, pod głosowanie poddano wariant B. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 13 radnych, a 8 było przeciw (zobacz jak głosowali radni: Gigantyczna podwyżka podatku śmieciowego przegłosowana). 
Jednocześnie, zgodnie z wnioskiem prezydenta, radni wprowadzili możliwość 50% ulgi w opłatach za śmieci dla najuboższych mieszkańców, oraz przyjęli uchwałę określającą nowy wzór deklaracji, którą mają składać mieszkańcy. Nowe przepisy nie są ze sobą spójne, co wychwyciła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. I tak np. 27 lipca miały utracić moc obowiązywania przepisy starej uchwały śmieciowej z 2017 roku, określające m.in. wysokość opłat, a nowe miały zacząć obowiązywać dopiero od 1 września.  
Źle skonstruowano także zapisy dotyczące wzoru składanej przez mieszkańców deklaracji o wysokości opłat za śmieci i instrukcji jej wypełnienia. Według prezesa RIO Dariusza Renczyńskiego, zastosowanie się do pouczenia zawartego we wzorze deklaracji nie dawało możliwości prawidłowego obliczenia opłaty. Ostatecznie  podczas środowego posiedzenia Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku zapadła decyzja o unieważnieniu obu uchwał śmieciowych Łomży jako podjętych z naruszeniem zasady prawidłowej legislacji. 

Co dalej z podwyżką opłat za śmieci?
Dzisiejsza decyzja Kolegium RIO oznacza, że nowych uchwał śmieciowych formalnie nie ma już w obrocie prawnym, czyli jest tak, jakby ich nie podejmowano. Okazuje się, że grupa prezydenckich radnych już dziś wystąpiła do przewodniczącego Rady Miejskiej Łomży o zwołanie nadzwyczajnej sesji RM, na której horrendalnie wysokie stawki opłat za śmieci miałby zostać wprowadzone raz jeszcze. Ta sesja miałaby odbyć się w najbliższy wtorek, 13 sierpnia, aby nowe stawki opłat za śmieci w Łomży mogły wejść w życie od 1 września. 

Oto przyjęte przez Radę Miejską 10 lipca 2019 r. stawki podatku śmieciowego w Łomży. Uchwałę je wprowadzającą unieważniła RIO w Białymstoku dziś - 7. sierpnia 2019 r.   

Zabudowa jednorodzinna (domki)
Odpady niesegregowane: dotychczasowa cena 58 zł od września 2019 roku  będzie to 103 zł (wzrost o 78%), a od 1 stycznia 2020 roku 100 zł.
Odpady segregowane
- gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób: dotychczasowa cena 39 zł, od września 60 zł (wzrost o 54%), od stycznia 2020 - 51 zł 
- gospodarstwa jednoosobowe: dotychczasowa cena 24 zł, od września 40 zł (65%), od 2020 roku – 30 zł

Zabudowa wielorodzinna (bloki) 
Odpady niesegregowane: dotychczasowa cena 35 zł, od  września do grudnia 63 zł (wzrost o 80%), a od 1 stycznia 2020 r. - 60 zł miesięcznie
Odpady segregowane
- gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób: dotychczasowa cena 24 zł, od września 38 zł (wzrost 59%), od 2020 r. - 30 zł miesięcznie
- gospodarstwa jednoosobowe: dotychczasowa cena 15 zł, od września 29 zł (wzrost aż o 94%), a na 2020 roku – 20 zł miesięcznie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę