Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kolejny dzik z ASF

Główne zdjęcie
Zaznaczone miejsca znalezienia martwych dzików z ASF w rejonie wsi Siestrzanki i Bartki na terenie gminy Jedwabne

W lasach w okolicach wsi Bartki na terenie gminy Jedwabne odnaleziono martwego dzika, a laboratoryjne badania w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach - potwierdziły, że był zarażony wirusem afrykańskiego pomoru świń. To drugi w ostatnim czasie potwierdzony przypadek ASF na terenie gminy Jedwabne i Powiatu Łomżyńskiego. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łomży apeluje o zachowanie ostrożności i informowanie służb o każdym znalezionym przypadku padłego dzika.

Dzik znaleziony w lesie na wschód od wsi Bartki był już w znaczmy stadium rozkładu. Lekarz weterynarii Marek Rutkowski, starszy inspektor weterynaryjny Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży, podkreśla, że znaleziono go w trakcie standardowej procedury przeszukiwania lasów w oparciu o Strategię pt. „Znowelizowane podejście do kontroli i zwalczania ASF u dzików”,  po ujawnieniu padłego dzika z ASF w okolicach wsi Siestrzanki. W  przypadku znalezienia „świeżych” zwłok dzików, u których wykryto ASF, cztero-sześciokrotne intensywne (przez 2-3 miesiące) przeszukania terenu w odstępach 2 tygodniowych w obszarze o promieniu ok. 10 km od miejsca znalezienia zwłok, które uległy dekompozycji.
Natychmiast po znalezieniu padłego dzika pobrano materiał do badań, pozostałe szczątki przekazano do utylizacji, a miejsce znalezienia zostało zdezynfekowane. 

Niebezpieczne dziki – także martwe
Lekarze weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży, we współpracy z Nadleśnictwem w Łomży i  myśliwymi z kół łowiecki, przeszukiwania lasów w okolicy Biebrzy będą prowadzić regularnie co dwa tygodnie, ale apelują do mieszkańców o przekazywanie im informacji o każdym przypadku znalezienia padłego dzika. Podkreślają, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, ale występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików (wirus zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach - zwłaszcza surowych lub niedogotowanych produktach pochodzenia wieprzowego, dziczyzny przez długi okres 3-6 m-cy. Może się namnażać  w kleszczach z rodzaju Ornithodoros sp.), dlatego powinny być one jak najszybciej usuwane ze środowiska. Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

ASF w Polsce występuje od lata 2014 roku. Pierwsze przypadki potwierdzenia tej choroby u dzików na terenie powiatu łomżyńskiego były w lipcu 2017 roku. Choroba dotarła także do jednego z gospodarstw we wsi Mocarze. Od sierpnia ubiegłego roku do 25 lipca tego roku w regionie nie notowano nowych przypadków ASF-u. Teraz groźna choroba powróciła. Dzik z ASF w okolice wsi Bartki, podobnie jak i wcześniej w okolice wsi Siestrzanki, mógł przywędrować ze znajdującego się w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na jego obszarze odstrzał dzików jest zabroniony, a zwierzęta te nie mają większych problemów z pokonaniem płytkiej w tym roku Biebrzy.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
- jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
- zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:
- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
- nie spuszczać psów ze smyczy;
- należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę