Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Dotyk ciszy i jazzowe objawienie

Od wystawy i koncertu rozpoczęła się tegoroczna odsłona Café Kultura na Starym Rynku. Zbigniew Walczuk zaprezentował w Galerii Pod Arkadami swe najnowsze zdjęcia, składające się na poetycki cykl „Dotyk ciszy II“. Fanów jazzu oraz przypadkowych słuchaczy oczarowali młodzi wirtuozi z kwatetu Skicki-Skiuk, łączący synkopowane dźwięki z innymi, również mniej oczywistymi, wpływami. – Przeważnie zdarza się, że występujemy w salach czy w klubach jazzowych – mówi saksofonista Dariusz Rubinowski. – Plenery gramy rzadziej, ale jak pogoda dopisuje, tak jak dzisiaj, to z przyjemnością korzystamy z takiej możliwości!

Ubiegłoroczną inaugurację Café Kultura zakłóciła burza, dlatego koncert Joanny Zawłockiej był kontynuowany w Galerii Pod Arkadami. Tym razem obyło się bez pogodowych anomalii, deszczowe chmury przeszły bokiem, a Dariusz RubinowSKI, gitarzysta Jakub MizeraCKI, perkusista Jakub MiarczyńSKI i kontrabasista Roman ChraniUK, to jest Skicki-Skiuk, po raz kolejny udowodnili, że polski jazz ma się dobrze. Czterej młodzi muzycy, liczący od 24 do 30 lat, oczarowali słuchaczy już podczas styczniowego koncertu w MDK-DŚT, odbywającego się w ramach trasy „Polski Jazz 360°”, podobnie było też w plenerze. – Wspaniale grają! – mówili słuchacze, u których nierzadko już samo słowo jazz wywołuje negatywne skojarzenia. – Ale ten gitarzysta wymiata! – było słychać głosy, nie kryto też wyrazów uznania dla saksofonisty i sekcji rytmicznej – tym bardziej zasłużone, że każdy z muzyków, nie tylko frontmani, miał solowe wejścia, a sam zespół zwyciężał przecież na największych polskich festiwalach, zdobywając choćby Grand Prix „Jazzu nad Odrą”.  – W plenerze gra się bardzo fajnie, szczególnie, jak publiczność reaguje tak żywiołowo – mówi Dariusz  Rubinowski. – Nie ma też problemów z powietrzem dla instrumentów, nie jest gorąco i duszno – same plusy, więc plenery to dobra opcja.

Grupa promowała debiutancką płytę „Chrarumimia“, przedstawiając długie, urozmaicone wersje zamieszczonych na niej utworów, z „Mr. O“ i „Fryzjerem“ na czele. Sęgnęła też po „Just Friends“ Janusza Muniaka, z którym Roman Chraniuk miał okazję współpracować, a oklaskiwało ją kilka pokoleń słuchaczy: od kilkuletnich dzieci do staruszków. – Takie zróżnicowanie publiczności nieczęsto nam się zdarza – nie kryje Dariusz  Rubinowski. – Jest nam jednak z tego powodu bardzo miło, że słuchali nas różni ludzie; tym bardziej, że jesteśmy tutaj drugi raz i znowu zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, dlatego z przyjemnością jeszcze do Łomży wrócimy. Sama idea takiej imprezy jak Café Kultura jest zresztą wspaniałym pomysłem i myślę, że jeśli się rozwinie i potrwa dłużej, to ludzie przyzwyczają się do niej i będą korzystać z możliwości słuchania różnej muzyki.

W przerwie koncertu otwarto wystawę Zbigniewa Walczuka, pasjonującego się fotografią od dobrych 40 lat, członka Klubu Fotograficznego NURT. „Dotyk ciszy II“ to efektowna kontynuacja jego debiutanckiej wystawy indywidualnej sprzed trzech lat, prezentowanej w Galerii N.

– Teraz postanowiłem pokazać różne aspekty światła – mówi Zbigniew Walczuk. – Nie tylko wschody słońca, ale również w ciągu dnia oraz światła księżycowego, a do tego wystawa wzbogacona jest zdjęciami robionymi o zachodach słońca. Każda z tych pór różni się kolorytem. 

W zależności od pory dnia światło inaczej pada, pod innym kątem, w inny sposób, jest po prostu różne. Dlatego za każdym razem można, nawet w tym samym miejscu, zobaczyć coś innego, bo w zależności od oświetlenia wszystko wygląda zupełnie inaczej. Do tego większość tych zdjęć została wykonana w okolicach Łomży, dosłownie tylko kilka powstało nad Biebrzą – mamy na wyciągnięcie ręki tak piękne tereny, że nie ma sensu jeździć gdzieś dalej – wystarczy tylko podjechać i zobaczyć jak to wygląda!

Jeszcze dziś podczas Café Kultura od godziny 18:00 będzie można posłuchać i nauczyć się tańczyć country z zespołem Honky Tonk Brothers. W niedzielę o godzinie 10:00 Walny Teatr przedstawi spektakl dla dzieci „Przygody kropli wody“. Od 18:00 jazz zagra Almost Jazz Group, a piosenki francuskie Tricolage z wokalistką Darią Zaradkiewicz. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę