Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Café Kultura startuje w ten weekend

Koncerty gwiazd, takich jak twórca jassu i niepokorny rocker Tymon Tymański, folkowa Kapela Brodów czy mistrzowie reggae Cała Góra Barwinków. Występy innych grup, grających country, soul, jazz, funky czy poetycką piosenkę francuską. W piątek rusza Café Kultura i potrwa do 11. sierpnia. – To będzie ponad tydzień grania na Starym Rynku! – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zapraszając dzieci i dorosłych również na inne imprezy, jak wystawa zdjęć Zbigniewa Walczuka, spektakle i warsztaty teatralne czy „Kulturalny piknik“ pomiędzy obiema odsłonami Café Kultura. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, zaplanowano też bezpłatne kursy autobusu kulturalnego.

Café Kultura to rozwijająca się z każdym rokiem inicjatywa Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, mająca ożywić łomżyńską starówkę i zainteresować mieszkańców tzw. kulturą wysoką. Zaczęło się dość skromnie, ubiegłoroczna edycja była już znacznie bogatsza, z występami gwiazd jak słynna Nocna Zmiana Bluesa, a teraz będzie jeszcze ciekawiej. 
– Program jest bogaty, bo dostaliśmy dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury, wspiera nas Kultura Dostępna, mogliśmy więc zaprosić bardzo różnorodnych artystów, w tym również bardzo znanych – mówi dyr. Zemło. – Od początku założyliśmy, żeby dedykować poszczególne dni różnym gatunkom muzycznym i proponować rzeczy sprawdzające się w takiej intymnej przestrzeni. 
Dlatego w kameralnym ogródku przed Galerią Pod Arkadami w pierwszy weekend sierpnia rządzić będą jazz, country i piosenka francuska. Zacznie kwartet Skicki-Skiuk, który w styczniu oczarował słuchaczy koncertu z cyklu „Polski Jazz 360°”, proponujący żywiołowe i bardzo swobodne podejście do muzyki jazzowej, nawiązując też do bluesa, rocka czy nawet hip-hopu. Sobota należeć będzie do wałbrzyskiego zespołu country Honky Tonk Brothers, którego muzycy będą też uczyli słuchaczy kroków tańca country. Niedziela upłynie pod znakiem jazzu i piosenki francuskiej. Synkopowane dźwięki zagra kwartet Almost Jazz Group, ze znanymi już łomżyńskiej publiczności wirtuozami, akordeonistą Pawłem Nowakiem i kontrabasistą Maciejem Sadowskim, po czym obaj muzycy będą towarzyszyć pod szyldem Tricolage wokalistce Darii Zaradkiewicz, rozkochanej w piosence francuskiej. Kolejny koncertowy weekend Café Kultura zacznie się już w środę 7. sierpnia od koncertu reggae/ska Całej Góry Barwinków, następnego dnia soul i jazz w nowoczesnym wydaniu zagrają Electric Groove Gang & Joanna Kwaśnik, zaś w piątek ognisty funk zaprezentują wrocławscy The Crackers z tą samą wokalistką w składzie. W sobotę na Starym Rynku królować będą ludowe rytmy słynnej Kapeli Brodów, odbędzie się też folkowa potańcówka, zaś finałem będzie niedzielny koncert z udziałem projektu Michał Sołtan Loop! feat. Artur Jargiło oraz samego Tymona Tymańskiego, który wystąpi w Łomży w klasycznym, trzyosobowym składzie. Wszystkie koncerty będą rozpoczynać się o godzinie 18:00 i wstęp na nie jest bezpłatny. 
Poza atrakcjami muzycznymi zaplanowano również otwarcie wystawy fotografii Zbigniewa Walczuka „Dotyk ciszy II“ (piątek 2. sierpnia, godzina 18:00), odbędą się też dwie odsłony „Teatr Café“: 4. sierpnia w niedzielę o godzinie 10:00 Walny Teatr przedstawi „Przygody kropli wody“, zaś 11. sierpnia o godzinie 10:00 Teatr Falkoshow zaprezentuje spektakl „O szewczyku, co smoka wawelskiego pokonał“. Wstęp na spektakle oraz towarzyszące im warsztaty teatralne jest również bezpłatny. – Rozstawionego Café Kultura w żadnym razie nie zostawiamy pustego – mówi Krzysztof Zemło. – Między koncertami 5-8 i 12-14 sierpnia będziemy więc tam mieli warszaty dla dzieci. Będzie można przyjść z wolnej ręki, nie zapisując się i na przykład zrobić własny instrument, uczestniczyć w zajęciach ruchowych, drukować na tkaninie czy grać w planszówki – przychodząc na lody na Stary Rynek będzie można miło i pożytecznie spędzić czas podczas naszego „Kulturalnego pikniku“. Poszerzyliśmy tę formułę, bo okazało się, że ludzie czekają na Café Kultura i chcą w tych wydarzeniach uczestniczyć, co bardzo nas cieszy. Myślę, że trafiliśmy w taki czas, że ludzie chcą też takich intymnych spotkań z twórczością, twarzą w twarz z artystą, a nie wielkich, stadionowych wydarzeń i dajemy im taką możliwość – zapraszamy na nasze imprezy!
Dojechać na nie będzie można również bezpłatnym autobusem, którego trasa, z wyłączeniem ulicy Nowogrodzkiej, będzie pokrywać się z linią nr 10 MPK. Autobus będzie ruszać każdego dnia ze Starego Rynku o godzinie 17:15 i powróci nań o 17:45, kwadrans przed początkiem koncertu. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę