Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Pielgrzymka to szkoła życia, droga radości i wiary

Monika Szymańska ma 31 lat, a od 13 lat chodzi na pielgrzymkę do Częstochowy. Każdego roku z inną intencją główną i kilkoma mniejszymi. Każdego roku Matka Boska wysłuchała Moniki, która poprosiła w modlitwie Panią Jasnogórską o pracę w zawodzie pedagoga i terapeuty, wytrwałość w powołaniu wolontariuszki, dobrego męża i powodzenie w życiu rodzinnym. - Cała moje życie jest z Maryją związane, wszystkie intencje się spełniały - zachęca Monika z Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy do wędrówki w 35. Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę. Trwają zapisy obok Katedry, w parafiach. - Pielgrzymka to najwspanialsze wakacje, szkoła życia, droga radości i wiary.

Na parterze w budynku Kurii od strony Katedry dyżur pełni 21-letnia Kinga Rybicka, absolwentka „Wety”, którą do prowadzenie zapisów zwerbował ks. Grzegorz Kosiorek, katecheta i po raz drugi kierownik PPŁ. Podobnie jak 18-letniego ucznia „Wety” Piotra Dudzińskiego, który ma w rodzinie mamę i babcię z tradycją pielgrzymkową Jasnej Góry w Częstochowie i Ostrej Bramy w Wilnie. - Pielgrzymka to własne przeżycie – dzieli się przemyśleniami chłopiec. - Jeden z księży tłumaczył, że nam, jako pielgrzymom, nic się nie należy. Nawet przysłowiowa szklanka wody. To dobra wola ludzi po drodze. Idziemy, by dzielić się tym, co mamy w sercu, by przezwyciężyć kolec w pomocą Boga. Nieraz zaufanie do Boga podtrzymywało mnie na duchu, nieraz pomagało w domu i szkole...

 

Spotkania w trudnościach i radościach

Pielgrzymi PPŁ wyruszą na szlak 1. sierpnia z Łomży, Ostrołęki, Zambrowa, Zarębów Kościelnych i Ostrowi Mazowieckiej, a 3. sierpnia dołączą z Wyszkowa. Być może, będzie ich ok. 700, jak rok temu. Będą podczas pieszej wędrówki przez drogi, pola, łąki, lasy rozważać i przeżywać hasło: „Idź za Bożym Duchem”. - Czyli za Duchem Świętym – precyzuje ks. Kosiorek, z którym ponownie ma kierować PPŁ ks. Artur Akimowicz. - Na pielgrzymce podążamy ku świętości w świecie profanum, pogrążonym w grzechu. Współcześnie to np. grzechy nadużywania alkoholu, sięgania po narkotyki różnego rodzaju, zabawy seksem i rozpasanie seksualne, brak odpowiedzialności za siebie i innego człowieka. Spodziewam się, jak rok temu ok. 700 pielgrzymów. Ponad połowa idzie po raz kolejny.

Monika Szymańska dlatego pójdzie po raz 13., żeby doświadczyć trudu wędrówki, słońca, deszczu i wiatru, zmęczenia i odpoczynku. Cieszy się na spotkanie aż tylu ludzi w trudnościach i radościach.

 

Sekretariat Pielgrzymki Łomżyńskiej zaprasza do budynku Instytutu Organistowskiego przy Kurii Diecezjalnej w Łomży codziennie od godz. 11. do 13. oraz od 16. do 18., a w niedzielę cały dzień. Można zapytać, co zabrać ze sobą na spiekotę i słotę, jakie buty pomogą przetrwać wędrowanie po drogach i bezdrożach, jak wygląda 14-dniowa trasa, która w Łomży zacznie się mszą św. o godz. 6. rano 1. sierpnia w Katedrze. Do Częstochowy pątnicy dojdą 13. sierpnia, gdzie będą mieć mszę św. o godz. 19. w kaplicy Cudownego Obrazu, o 21. Apel Jasnogórski, zaś następnego dnia mszę o 9. u podnóża sanktuarium. Wpisowe wynosi 120 zł, opłata za przewóz bagażu 60 zł, można wykupić za 70 zł bilet na powrót autobusem do Łomży. Seniorzy i dzieci do lat 10 nie płacą wpisowego, więc decyzja o pójściu na pątniczy szlak w towarzystwie mamy, taty czy dziadków byłaby opłacalna. Ale w drodze na Jasną Górę najbardziej opłaca się przyjrzeć swemu życiu, aby uczynić je piękniejszym. Smaku zmęczenia z kilkudziesięciu kilometrów i łyka wody na postoju nie zatrze nigdy niepamięć.

 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę