Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wyborów prawie nie będzie

W przyszłą niedzielę 28 lipca w całym kraju zostały wyznaczone wybory do rad powiatowych izb rolniczych. W powiecie łomżyńskim liczy ona 19 członków, ale jak się okazuje już znane są nazwiska większości jej członków, a wybory będą tylko w gminach Miastkowo i Piątnica.

Wybory do izb rolniczych w Polsce odbędą się po raz szósty. Zgodnie z przepisami czynne prawo wyborcze w wyborach do walnego zgromadzenia izby, czyli możliwość głosowania na poszczególnych kandydatów, mają wszyscy członkowie danej izby. Na mocy ustawy są nimi wszystkie osoby będące podatnikami podatku rolnego i w posiadaniu gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy lub podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, o ile w tych spółdzielniach posiadają wkłady gruntowe. Każda z osób, która może głosować w wyborach do izb rolniczych, ale może również kandydować na członka walnego zgromadzenia izby. 

Mało chętnych do władzy
Okazuje się, że w przypadku Łomży i najbliższej okolicy chętnych do władzy w Radzie Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej jest tak mało, że w większości gmin wyborów nie trzeba będzie przeprowadzać, bo kandydatów jest dokładnie tylu ile było mandatów do obsadzenia. Tak jest np. w Łomży, gdzie na jedno miejsce w Radzie, zgłosił się tylko jeden chętny. W okolicznych gminach wybieranych miało być po dwóch radnych, ale w gminie Łomża, Jedwabne, Miastkowo, Nowogród,  Przytuły, Śniadowo, Wizna i Zbójna zgłosiło się po dwóch chętnych.
Konkurencja jest, i wybory będą musiały być przeprowadzone, tylko w gminie Miastkowo i Piątnica. W pierwszej z nich o dwa miejsca w Radzie rywalizuje trzech kandydatów, a w drugiej na dwa miejsca zgłosiło się „aż' czterech chętnych.  

Podobna sytuacja była także w ościennych powiatach. Na terenie powiatu kolneńskiego wybory odbędą się w gminie Kolno i gminie Turośl. W powiecie zambrowskim więcej kandydatów niż miejsc jest tylko w gminie Zambrów. W przypadku obu powiatów, zarówno w mieście Kolno jak i Zambrów, nie zgłoszono żadnych kandydatur do izb rolniczych. Także w gminie Szumowo jest ich deficyt - na dwa miejsca do obsadzenia zgłosił się tylko jeden kandydat.  

Oto kandydaci na członków  Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży. Większość z nich nawet nie stanie do wyborów:

Łomża (miasto) - Jerzy Lenczewski

Jedwabne:  Zbigniew Karol Bagiński - Pieńki Borowe, Michał Konopka - Kamianki

Łomża (gmina): Radosław Jasiński - Giełczyn, Mieczysław Kaliściak - Rybno

Miastkowo: Stanisław Witold Chojnowski - Łuby-Kurki, Zbigniew Paweł Długozima - Leopoldowo, Sławomir Korytkowski - Leopoldowo

Nowogród: Kazimierz Jan Dąbkowski - Jankowo-Młodzianowo, Paweł Parzych - Nowogród

Piątnica: Paweł Dołęga - Piątnica Włościańska, Józef Adam Maślak - Żelechy, Krzysztof Weber - Kisielnica, Szymon Żochowski - Drozdowo

Przytuły: Sławomir Rogowski - Supy, Kazimierz Żebrowski - Mieczki

Śniadowo: Kazimierz Korytkowski - Śniadowo, Zdzisław Łuba - Mężenin 

Wizna: Ireneusz Kossakowski - Nieławice, Agata Skrodzka - Rutkowskie

Zbójna: Tadeusz Gadomski, Andrzej Kowalczyk 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę