Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

MPWiK milczy i czyści wodociąg po skażeniu bakteriami

Przez tydzień mieszkańcy osiedla Łomżyca wcale nie mogli pić wody z miejskiego wodociągu. W ubiegłym tygodniu, po tygodniu dezynfekowania wody podawanej do wodociągu w całym mieście udało się pozbyć groźnych dla ludzi bakterii z grupy coli, mimo to woda nadal jest chlorowana. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie odpowiada na pytania ani o to jak mogło dojść do skażenia wody w wodociągu, ani jak długo woda w mieście będzie jeszcze chlorowana. Póki co wynajęto zewnętrzną firmę, która rozpoczęła czyszczeniem sieci wodociągowej w rejonie osiedla „Łomżyca”.

Przypomnijmy zanieczyszczenie wody bakteriami grupy coli w wodociągu miejskim stwierdzono w próbkach wody pobranej pod koniec czerwca.  Początkowo skażenie miało dotyczyć jedynie przyłącza do Szkoły Podstawowej nr 5, ale później rozprzestrzeniała się na wodociąg przy ul. Polnej, a następnie na sieć wodociągową w całym regionie. Sanepid nakazał MPWiK podjęcie działań ochronnych w postaci dezynfekcji wody podawanej do całej sieci miejskiej. Mieszkańcom osiedla Łomżyca zakazano wykorzystywania wody z miejskiego wodociągu do spożycia i wykorzystywania  do czegoś innego niż prac porządkowych i spłukiwania toalet. Taka sytuacja utrzymywała się przez tydzień. Dopiero po tygodniu chlorowania wody w pobieranych próbkach wody z wodociągu na Łomżycy nie stwierdzono bakterii. Oficjalnie sanepid mógł stwierdzić, że woda z tego wodociągu „odpowiada wymaganiom zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. poz. 2294) i jest przydatna do spożycia.”
Choć od tego komunikatu minął tydzień w wodzie w całym mieście nadal wyczuwalny jest zapach chloru, co oznacza, że ciągle jeszcze jest dezynfekowana. W ubiegłą środę pytaliśmy w MPWiK-u m.in. o to jak długo woda będzie jeszcze chlorowana, ale nikt nie odpowiada na pytania w tej sprawie. Bez odpowiedzi pozostają także pytania o możliwe przyczyny zanieczyszczenia wody bakteriami. 
Tymczasem miejska spółka wodociągowa czyszczenie sieci wodociągowej w rejonie osiedla „Łomżyca”. Do końca tygodnia czyszczone będą wodociągi w ulicach: Żabia, Sikorskiego, Spokojna, Wojska Polskiego, Wesoła, Polna, Staszica, Strojna i  Prosta. Prace prowadzone są w godzinach nocnych od 22:00 do 5:00, a w ich wyniku „mogą nastąpić przerwy w dostawie wody oraz chwilowe obniżenie jej parametrów” - podał MPWiK.
Na zakończenie czyszczenia miejskiego wodociągu czeka także sanepid. Dopiero po tych pracach mają być pobrane kolejne próbki wody do badań potwierdzających jej „czystość”. Póki co pracownicy sanepidu podtrzymują zalecenia, aby wodę z kranu w całej Łomży przed spożyciem przegotować. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę