Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Kołakowski przewodził Polakom na COSAC

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski przewodniczył delegacji polskiego Sejmu na Konferencji Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) w Bukareszcie

Mówiono m.in. o perspektywach międzynarodowych relacji handlowych UE w kontekście brexitu, Europejskim Obszarze Edukacji, gospodarce opartej na innowacyjności, postępie technologicznym i wpływie społecznym Unii Europejskiej. Poseł Lech Antoni Kołakowski po raz kolejny przewodniczył polskiej delegacji na posiedzeniu COSAC, czyli Konferencji Przewodniczących Komisji ds. UE.

Poseł Lech Antoni Kołakowski w regionie znany jest z prac parlamentarnych związanych z rozwojem i rozbudową infrastruktury. Przez lata upominał się o budowę Via Baltica, a ostatnio aktywnie działa na rzecz wytyczenia przez region nowej linii kolejowej określanej jako „szprycha nr 3” do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Te wielkie inwestycje są możliwe dzięki wsparciu środkami Unii Europejskiej, dlatego poseł od kilku kadencji działa w sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej. W obecnej jest jej wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z UE. Pełniąc te funkcje poseł Lech Kołakowski reprezentuje Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podczas posiedzeń przewodniczących Komisji parlamentów państw członkowskich Unii Europejskiej. W tej kadencji parlamentu na międzynarodowe spotkania wyjeżdżał około 20 razy. Ostatnio przewodniczył polskim delegacjom na organizowane w Bratysławie spotkanie komisji ds. Unii Europejskiej Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej + Serbia, oraz 61. Sesji Plenarnej Konferencji Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC), która odbyła się w Bukareszcie. To forum współpracy i wymiany informacji, w szczególności na temat praktycznych aspektów parlamentarnej kontroli spraw unijnych, parlamentów narodowych państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego.
W spotkaniu w stolicy Rumunii oprócz 28 delegacji państw członkowskich Unii Europejskiej udział wzięli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej, a także delegacje czterech państw kandydackich - Albanii, Czarnogóry, Serbii i Turcji oraz delegacji z Islandii, Norwegii, Mołdawii, Szwajcarii, Ukrainy i Kosowa. Podczas jednego z paneli dotyczącego Pakietu Mobilności – zbioru aktów legislacyjnych będących propozycją kompleksowej rewizji zasad funkcjonowania międzynarodowego transportu drogowego w UE - głos zabrał poseł Lech Kołakowski. 
- Chciałbym przypomnieć w tym miejscu, iż europejski transport drogowy towarów odgrywa ważną rolę w gospodarce Unii Europejskiej, zatrudniając około 3 mln osób w około 600 000 przedsiębiorstw. Jego skuteczne funkcjonowanie i konkurencyjność mają kluczowe znaczenie dla tworzenia unijnego PKB i stymulowania miejsc pracy. Sektor ten zasługuje na sprawiedliwe i solidne ramy prawne UE, które będą dalej stymulować jego rozwój i dobrze funkcjonujący jednolity rynek, zapewniając jednocześnie realistyczne i egzekwowalne reguły. Dlatego apeluję, abyśmy w dalszych pracach nad Pakietem Mobilności byli zdeterminowani do przyjmowania zrównoważonych i właściwie oszacowanych rozwiązań. Takich rozwiązań, które z jednej strony rzeczywiście poprawią warunki pracy kierowców, z drugiej zaś - przyniosą wartość dodaną europejskiemu sektorowi transportu drogowego – powiedział Lech Kołakowski.
Polska delegacja wśród kilku kwestii zaproponowała m.in. przyjęcie ambitnego podejścia, którego celem jest wzmocnienie roli parlamentów narodowych w procesie tworzenia polityki UE w nowym cyklu instytucjonalnym. Wyrażono także stanowisko, że należy powrócić do dyskusji na temat tzw. mechanizmu czerwonej kartki.

Kilka dni przed rozmowami COSAC w Bukareszcie, w Bratysławie miało miejsce spotkanie Komisji ds. Unii Europejskiej Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Gościem specjalnym tego spotkania była delegacja Komisji Integracji Europejskiej Zgromadzenia Narodowego Serbii. W trakcie obrad politycy dyskutowali o perspektywie rozszerzenia Wspólnoty, oraz o przyszłości UE w kontekście niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski przewodniczył delegacji polskiego Sejmu na Konferencji Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) w Bukareszcie
Foto: Posiedzenie COSAC w Bukareszcie
Foto: Konferencja Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) w Bukareszcie
Foto: Grupowe zdjęcie uczestników 61. Sesji Plenarnej Konferencji Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC), która odbyła się w Bukareszcie
Foto: Poseł Kołakowski podczas spotkania Komisji ds. Unii Europejskiej Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej  w Bratysławie
Foto: spotkanie Komisji ds. Unii Europejskiej Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej  w Bratysławie

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę