Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Interwencja społeczna

Główne zdjęcie
Adam Kujawa i Ireneusz Szefler

W tydzień ludzie dobrej woli zebrali pieniądze, by pomóc bezdomnemu niepełnosprawnemu z Ciechanowca. Irek ma 43 lata, a dwa lata temu upadł na budowie z rusztowania i od tego momentu jest niepełnosprawny. - Zakup wózka dla to tylko kropla w morzu jego potrzeb – wskazuje Adam Kujawa - organizator zbiórki na wózek. Wspierał go jeszcze, gdy był pełnomocnikiem prezydenta Białegostoku do spraw osób niepełnosprawnych. Teraz pomaga jako instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. - Prosimy o nagłośnienie sytuacji Irka. Jest on jednym z wielu smutnych przykładów na to, jak wygląda w Polsce życie niepełnosprawnych osób - dodaje.

- To tak jakbym dostał nowe nogi – Irek Szefler nie krył swojej radości z wózka inwalidzkiego. Dzięki internetowej zbiórce w pięć dni udało się zebrać ponad 4 tysiące złotych. Akurat tyle, ile kosztował wózek, którego niepełnosprawny Irek od dawna potrzebował. - Są jeszcze ludzie, którzy pomagają – Irek nie kryje wzruszenia. - Dzięki nim z nadzieją będę patrzył w przyszłość.

Jeszcze dwa lata temu Irek był pełnosprawny. Jego życie wywróciło się do góry nogami, gdy spadł z rusztowania na budowie. Zanim przyjechała karetka, rusztowanie rozebrano, a bezwładnego Irka ułożono w innym miejscu. Nie wiadomo czy to też nie pogorszyło stanu Irka. Nigdy nie dostał od pracodawcy żadnego odszkodowania. A że był samotny, wylądował na ulicy.  Jego losem zainteresował się Adam. Dzięki jego wsparciu od lutego Irek przebywał w Zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Choć Irek marzył, by jak najszybciej się stamtąd wyrwać. 
- To była wykańczalnia – wspomina Irek. - W czasie gdy tam byłem, zmarło osiem osób.

Kręta droga do urzędniczych serc
Irek przebywał na terenie gminy Ciechanowiec. Nie miał zameldowania. Lokalne władze nie chciały nim się zająć. Odsyłały go do Bielska Podlaskiego, skąd Irek pochodzi. Z kolei władze Bielska Podlaskiego przypominały, że w Polsce nie ma obowiązku stałego zameldowania, dlatego gmina, na terenie której przebywa Irek powinna go wesprzeć. 
Po interwencji Adama Kujawy władze Ciechanowca zaoferowały Irkowi mieszkanie komunalne we wsi Malec. W to miejsce prowadzi ścieżka leśna, po której niepełnosprawny nie przejedzie.  
Gdy Irek się wprowadzał, cztery zdrowe osoby musiały go wnosić do mieszkania, które nie było przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Na szczęście szybko to się zmienia. Po kilku dniach w miejscu zniszczonych schodów pojawił się prowizoryczny podjazd. 
- Przyjeżdżają do mnie pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy w Ciechanowcu – mówi Irek. - Sama pani dyrektor mnie odwiedza i pomaga w porządkach. Dostałem nowy odkurzacz. Mam pełną lodówkę. Będę codziennie dowożony do Ciechanowca na zajęcia rehabilitacyjne. 
- Dziękuję pracownikom pomocy społecznej w Ciechanowcu za okazane serce i wymierną pomoc człowiekowi w potrzebie – dodaje Adam Kujawa. - Takie zachowania można pokazywać jako wzór dla innych samorządów. 
Mimo, Irek ma już wózek, internetowa zrzutka wciąż jest aktualna. Dodatkowe pieniądze przydadzą się do zakupu materaca czy pionizatora. 

„Był sobie człowiek”
- Historia Irka, stała się iskrą do założenia prze mnie profilu z interwencjami w sprawach osób z niepełnosprawnościami – o swoim nowym pomyśle przekazuje Adam Kujawa. 
Dzięki stronie „Był sobie człowiek” założonej na Facebooku Adam chce pomagać niepełnosprawnym w przezwyciężaniu problemów, których niestety wciąż nie brakuje.

materiał nadesłany


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę