Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Tężni w Parku nie będzie, ale place zabaw będą budowane

Po latach zapowiadania, że będzie, władze miasta rezygnują z budowy tężni solankowej w Parku Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma. Miała powstać w ramach prowadzonej rewitalizacji parku, ale oferowane od niemal dwóch lat ceny jest budowy przekraczają możliwości finansowe Łomży. Udało się natomiast znaleźć wykonawcę dwóch placów zabaw, które mają stanąć w południowej części Parku. Firma z Kocka zaoferowała się wykonać je za mniej niż chciano zapłacić.

Place zabaw i tężnia są wpisane do projektu rewitalizacji parku, na który w 2017 roku władze miasta uzyskały niespełna 2 mln unijnej dotacji, przy kosztach zadania przekraczających 5 mln zł. Termin zakończenia inwestycji wyznaczony jest na październik 2019 r., ale władze miasta zapowiadają, że planuje się jego zmianę. Pretekstem ma być możliwość wykorzystania środków, jakie powstały z oszczędności po przeprowadzonych przetargach na place zabaw. Za ich realizację władze miasta gotowe były zapłacić nawet ponad 900 tysięcy złotych, ale w piątym przetargu pojawił się nowy wykonawca, który zaoferował znacznie niższe ceny od konkurencji. Firma z Kocka chce je zrobić za mniej niż 700 tys. zł i w ubiegłym tygodniu uznano, że ta oferta jest najkorzystniejsza, co oznacza, że spełnia także wszystkie wymagania. Płace zabaw dla dzieci mały i trochę większych w Parku Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma mają stanąć do połowy września.  
Jak poinformował Łukasz Czech z ratusza za zaoszczędzone pieniądze - 211 tys. zł - planowane są dodatkowe elementy zagospodarowania zieleni, głównie nasadzenia w części od str. ul. Bema i Prusa.

Miejski urzędnik poinformował jednocześnie, że na obecną chwilę zrezygnowano z budowy tężni solankowej. Ta miała stanąć w miejscu zbudowanego w 2016 roku betonowego koła w zachodniej części parku. Miała mieć niemal 180 m2 powierzchni (średnica zewnętrzna niecki 15 metrów) i niemal 6 metrów wysokości. Niestety koszty jej budowy były znacznie powyżej kwot jakie planowano wydać. Choć przetarg ogłaszano 8 razy w ostatnim złożona oferta opiewała 1 mln 225 tys. zł, i o ponad milion przekracza limit finansowy miasta.  
Łukasz Czech zapewnia, że wykonanie tężni w Parku nie jest konieczne do rozliczenia projektu unijnego, co oznacza, że miastu ma nie grozić utrata unijnego dofinansowania.

Park się powiększy? 
1 lipca w Urzędzie Miejskim została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla planowanej budowy (rozbudowy) miejskiego Parku Jana Pawła II – strefa wypoczynku wraz z uzbrojeniem terenu i urządzeniami budowlanymi.
Decyzja - jak wyjaśnia Łukasz Czech z ratusza - dotyczy niezagospodarowanego terenu prywatnego, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. To dziś porośnięta chaszczami duża działka między Parkiem a blokiem nr 21 przy ul. Bolesława Prusa.
- Władze miasta rozważają przejęcie tej nieruchomości pod strefę rekreacji, jako uzupełnienie parku – podaje Czech.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę