Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ghostwriter albo tzw. autor-widmo. Kim jest i czym się zajmuje?

Choć z efektami pracy ghostwriterów spotykamy się właściwie na każdym kroku, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Nawet te osoby, które wiedzą, kim jest ghostwriter, często nie mają pojęcia, jakimi konkretnie zadaniami się on zajmuje. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat jego pracy i wyjaśnić, jakie zlecenia przyjmuje, kto najczęściej korzysta z jego usług oraz ile one kosztują. W tym tekście odpowiadamy na powyższe pytania oraz wyjaśniamy, co na temat pracy ghostwritera mówią obowiązujące w naszym kraju przepisy.

  1. Ghostwriter albo tzw. autor-widmo – czym się zajmuje?

  2. Ghostwriter albo tzw. autor-widmo – ile kosztują jego usługi?

  3. Ghostwriter albo tzw. autor-widmo – czy to legalne?

Ghostwriter albo tzw. autor-widmo – czym się zajmuje?

Ghostwriter albo tzw. autor-widmo to nazwa zawodu blisko spokrewnionego z takimi profesjami jak copywriter, dziennikarz lub pisarz. Tą nazwą określa się osobę, która na zlecenie swoich klientów tworzy najróżniejsze teksty (powieści, wiersze, przemowy, artykuły prasowe lub te przeznaczone do publikacji na blogach). W odróżnieniu od dziennikarza lub pisarza, ghostwriter albo tzw. autor-widmo nie podpisuje się pod swoimi dziełami, a jako autor widnieje nazwisko jego klienta. Ghostwriter jest również często wynajmowany przez polityków oraz studentów, dla których wykonuje prace zaliczeniowe. 

Ghostwriter albo tzw. autor-widmo – ile kosztują jego usługi?

Na pytanie o to, ile zarabia ghostwriter albo tzw. autor-widmo oraz o to, ile muszą zapłacić jego klienci, by otrzymać zamówiony tekst, bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki cennik ustali dany specjalista oraz tego, jakiego typu dzieło zleca osoba korzystająca z jego usług. Zbadania tematu nie ułatwia też fakt, że ghostwriter albo tzw. autor-widmo zazwyczaj działa w konspiracji, nie ujawniając publicznie szczegółów swojej działalności. Jednak według informacji, do których udało się dotrzeć niektórym mediom, cena za jedną stronę maszynopisu napisanego przez ghostwritera wynosi około 300 złotych, co sprawia, że pojedynczy projekt kosztuje około 10 tysięcy złotych. 

Ghostwriter albo tzw. autor-widmo – czy to legalne?

Teoretycznie według obowiązującego w Polsce prawa podpisanie się pod cudzym dziełem jest nielegalne – nawet jeśli jego autor otrzymał od nas za jego wykonanie zapłatę. W praktyce jednak spory o ustalenie praw do materiałów stworzonych przez ghostwritera są bardzo rzadkie, bo obie strony dążą do utrzymania tego faktu w tajemnicy ze względu na korzyści, które czerpią z takiej współpracy.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę