Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Drogi remont Wojska Polskiego

Główne zdjęcie
Ul. Wojska Polskiego

Jeszcze w te wakacje miałby rozpocząć się remontu odcinak ulicy Wojska Polskiego od skrzyżowania z ul. Gen. Władysława Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Polową. To 740 metrów jednej z najważniejszych ulicy Łomży. Na zadanie władze miasta przeznaczyły 6,8 mln zł, ale trzy złożone oferty są droższe - od 7,5 mln zł do 10,3 mln zł. Jak się okazuje, w trakcie remontu Wojska Polskiego jadące nią codziennie TIRy do i z państw nadbałtyckich, mają omijać remontowany odcinek jadąc ul. Nowogrodzką.

Ulicy Wojska Polskiego to jedna z najbardziej obciążanych ruchem ulic w mieście. Wiodą nią dwie drogi krajowe nr 61 oraz 63 i według pomiarów dziennie przejeżdża nią nawet do 20 tysięcy pojazdów. Co czwarty z nich to ciężarówka. Ciężkie samochody głównie jadące tranzytem do i z państw nadbałtyckich skutecznie zniszczyły jezdnię ulicy. Koszt jej kompleksowej modernizacji przed laty szacowano na 80 milionów, co zdecydowanie przekracza możliwości finansowe miasta. Zniszczona ulica jest najczęściej łata, frezowana, i czasami remontowana małymi odcinkami. W 2014 roku prowadzono gruntowny remont Wojska Polskiego od Ronda Tadeusza Kościuszki do skrzyżowania z Polową. Teraz ma być remontowany kolejny odcinek od Polowej do skrzyżowania z ul. Gen. Władysława Sikorskiego, przy czym to – jak zaznaczono - pierwszy etap prac. Obejmuje wymianę jezdni wraz z podbudową, ale nie dotuczy chodników, które miałby zostać wyremontowane w przyszłości. W ramach tegorocznych prac ma być wykonana natomiast kanalizacja deszczowa, która konieczna jest, aby odbierać wodę opadową spływającą od ronda Kościuszki i z całej ul. Polowej, a nawet części Szosy Zambrowskiej. 

Wyższe ceny
Na przeprowadzenie remontu  tego odcinak ulicy Wojska Polskiego miasto Łomża otrzymało prawie 3,5 mln zł dotacji z rezerwy Ministra Finansów. Pieniądze mają być rozliczone w tym roku, dlatego trzeba spieszyć się z realizacją zadnia. Dziś w ratuszu otwierano koperty z ofertami od zainteresowanych zleceniem firm. Wpłynęły trzy, przy czym wszystkie przekraczają kwotę jaką na realizację zadania przeznaczały władze miasta czyli 6 mln 800 tys. zł. 
Najbliżej jest cena zaproponowana przez łomżyńską firmę BIK Projekt. Ta zaoferowało wykonanie zadania za 7 i pół miliona złotych. Kolejna pod względem ceny jest oferta Unibeb – niemal 8,2 mln zł. Najdroższą wycenę przedstawiła firma Strabag – nieco ponad 10,3 mln zł.  

TIRy pojadą Nowogrodzką
Początkowo władze miasta chciały, aby remont prowadzono przy zapewnieniu przejezdności jednym pasem ul. Wojska Polskiego, ale wykonawcy zwracali uwagę, że to niemożliwe m.in. ze względu na głębokie wykopy pod kanalizację deszczową. O ile samochody osobowe bez trudu ominą remontowy odcinek jadać choćby Aleja Legionów, to dla ciężarówek ta ulica jest zamknięta. Ostatecznie władze miasta, udzielając kolejnych odpowiedzi na zgłaszane przez potencjalnych wykonawców pytania dopuściły możliwość wyznaczenia dla nich objazdu. Ciężarówki miałaby pojechać ulicą Nowogrodzką. Zgodnie z zastrzeżeniem władz miasta, taka możliwość byłaby jedynie przez półtora miesiąca.    

Remont 740 metrów ulicy Wojska Polskiego w Łomży miałby zakończyć się do 29 listopada. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę