Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Dług miasta przebije 150 milionów

Główne zdjęcie
Jak zmieniało się i ma się zmieniać zadłużenia Łomży

Na koniec 2010 roku Łomża miała mniej niż 50 milionów złotych długu. Na koniec 2020 roku miejski dług przekroczy 150 milionów złotych. Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rada Miejska Łomży dopisała w WPF do długu miasta dodatkowe 15 milionów złotych kredytu, który ma być wzięty w przyszłym roku.

Wniosek o dopisanie kolejnych 15 mln zł do długu miasta prezydent złożył przed sesją w autopoprawce do zmiany uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Łomża na lata 2019-2032. Do tego roku mamy spłacać zaciągane przez władze długi. Te mimo zapowiedzi wdrażania oszczędności niestety niemal bez przerwy rosną. Wyjątkiem ma być ten rok, gdy po pożyczeniu w ubiegłym roku 38,5 mln zł na 2019 roku zaplanowano tylko 10 mln zł kredytu. W efekcie dług miasta miałby zmniejszyć się o około 600 tys. zł. Niestety okazuje się, że bez kolejnych kredytów Łomża nie jest w stanie funkcjonować. Wpisanie do WPF kolejnego kredytu w wysokości 15 mln zł prezydent tłumaczy chęcią realizacji dużych zadań inwestycyjnych na które pozyskano dofinansowanie. Radni za zamianą głosowali niemal jednomyślnie.

Z rosnącego długi miasta cieszą się banki. W ciągu poprzednich czterech lata za obsługę miejskiego długu zapłaciliśmy im ponad 12 milionów złotych. Co ciekawe - według oficjalnego miejskiego dokumentu - mimo zwiększenia zadłużenia miasta w 2020 roku o kolejne 15 mln zł, to koszty obsługi długu mają nie ulec zmianie i w WPF są zapisane na takim samym poziomie jak wcześniej. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę