Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Paweł Kołakowski: Zwiększanie dostępności do alkoholu wiąże się z większą liczbą problemów

Główne zdjęcie
Paweł Kołakowski

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opowiedziała się za zwiększeniem dostępności do alkoholu w Łomży. Pozytywnie zaopiniowała nawet pomysł zniesienia zakazu handlu alkoholem w okolicy plaży miejskiej nad Narwią. - Ja jestem zaskoczony postawą i głosowaniem za zwiększeniem dostępności do alkoholu członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ta komisja ma główne zadanie zmniejszać problemy, które wynikają ze spożywania alkoholu, a nie przychylać się do tworzenia większej ich liczby – mówi Paweł Kołakowski, znany w Łomży psycholog superwizor- specjalista psychoterapii uzależnień i działacz trzeźwościowy, były wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży i były przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży.

O zgłoszonym przez grupę miejskich radnych pomyśle liberalizacji zasad handu alkoholem w Łomży pisaliśmy w piątek - zobacz: Alkoholowe zmiany. Mają one polegać na zwiększeniu o połowę liczby sklepów z wódką i mocnymi alkoholami, zmniejszeniem do 50 metrów odległości punktów z alkoholem od tzw. „obiektów chronionych”  np. szkół, przedszkoli czy kościołów, oraz wykreślenie z tej listy Teatru Lalki i Aktora, domu dziecka, plaży miejskiej i wszystkich obiektów sportowych „w czasie trwania imprez sportowych”. 
Za takim zliberalizowaniem panujących w mieście zasad sprzedaży alkoholu – ku powszechnemu zadziwieniu – opowiedziała się także nowa, powołana kilka miesięcy temu przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jej nowym przewodniczącym został Robert Grzymała, rodzony brat Andrzeja Grzymały jednego z prezydenckich radnych podpisanych pod projektem zmian przepisów. 

- Generalnie zwiększanie dostępności do alkoholu wiąże się z większą liczbą problemów, które trzeba rozwiązywać – podkreśla Paweł Kołakowski psycholog superwizor- specjalista psychoterapii uzależnień i działacz trzeźwościowy. - Swoje stanowisko opieram  na wynikach badaniach socjologicznych w Polsce (m.in raport z badań WHO, PARPA, Wyższej Uczelni Łazarskiego) i Europie oraz wynikach diagnozy problemów alkoholowych wykonywanych co 2 lata w Łomży oraz wieloletniej pracy z osobami uzależnionymi  ich  rodzinami, a szczególnie dziećmi. Każdemu, kto jest za taką decyzją, zalecam wsłuchanie się  w głos  osób (dorosłych dzieci alkoholików - DDA, żon, matek), które cierpią z powodu zachowań ich bliskich po alkoholu.   Oficjalne  statystyki  rzędowe podają, że 60 % osób leczonych  psychiatrycznie to następstwa nadużywania alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Bazując na swoim doświadczeniu klinicznym - u 80 % osób zgłaszających się  do psychologa  można stwierdzić, że przyczyną problemów emocjonalnych jest alkohol nadużywany zarówno w rodzinie aktualnej lub pierwotnej.

Zgodnie  z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości  i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi (Art. 1.)   zarówno miejska komisja jak i władze samorządowe powinni kierować się  zasadą „ograniczania dostępności”.  Jeśli członkowie komisji głosują „za zwiększeniem” to, moim zadaniem, powinni  znaleźć się  w innych komisjach. Obraz skali problemów  wynikających ze spożywania w miejscach niedozwolonych w Łomży obrazuje POLICYJNA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę