Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Niebezpiecznie sucho w lasach

W lasach w okolicach Łomży utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. Wczoraj w południe w lasach w Nowogrodzie i Czerwonym Borze wilgotność ściółki leśnej wynosiła zaledwie 7%. Jak podkreśla Helena Puchała zastępca Nadleśniczego łomżyńskiego choć w lasach jest bardzo sucho na razie nie można wprowadzić zakazu wstępu do lasów, bo zgodnie z przepisami można to zrobić dopiero wtedy, gdy wilgotność ściółki przez trzy kolejne dni wynosi poniżej 10% ale rano, a nie po południu. Tymczasem dzięki dużej rosie poranna wilgotność ściółki wynosi kilkanaście procent.

Niemniej leśnicy podkreślają, że w tutejszych lasach jest trzeci najwyższych stopień zagrożenia pożarowego. Las w takich warunkach płonie błyskawicznie. Na szczęście na razie duże pożary jeszcze nie wybuchły, ale jak podkreślają leśnicy każdy pożar jest niebezpieczny. Ostatnio paliło się w lesie w Podgórzu i tylko dzięki szybkiej akcji strażaków pożar się nie rozprzestrzenił. Najprawdopodobniej było to podpalenie, bo ściółka leśna zaczęła się palić w środku lasu i w trzech miejscach jednocześnie.

Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach. Helena Puchała jest przekonana, że lasom nie zagrażają grzybiarze, o wiele groźniejsi są natomiast amatorzy wieczornych spacerków po lesie z piwkiem... Leśnicy proszą także rolników o nie wypalanie ściernisk w okolicach lasów, zdarza się bowiem, że wiatr przenosi ogień na las, a takie pożary są bardzo niebezpieczne.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę